W ramach finansowanego z unijnych środków projektu CEZAMAT na warszawskim Ursynowie powstanie kompleks budynków, w tym budynek technologiczny obejmujący specjalistyczne platformy badawcze, budynek administracyjny oraz parking naziemny na około 180 miejsc parkingowych.

Laboratoria wyposażone będą w unikatowy w skali światowej sprzęt badawczy. Oprócz budowy Laboratorium Centralnego przy ul. Poleczki powstaną lub zmodernizowane zostaną cztery dodatkowe laboratoria przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.

Powierzchnia całkowita kompleksu CEZAMAT wyniesie około 32 tys. m2. W sąsiedztwie CEZAMAT-u w przyszłości ma powstać także park technologiczny, w którym wykorzystywane będą efekty badań badawczo-rozwojowych przeprowadzanych w laboratoriach.

Kosmiczne laboratoria wyzwaniem dla architektów

Reklama

Jednym z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie, który powstanie w ramach CEZAMAT-u, będzie Laboratorium Centralne. Największym wyzwaniem dla projektantów tego obiektu były pomieszczenia laboratoryjne typu cleanroom (z ang. dosłownie czysty pokój).

Tak będzie wyglądać Laboratorium Centralne w ramach CEZAMAT-u

Powietrze w cleanroomach będzie pozbawione najdrobniejszych pyłów, bakterii oraz zanieczyszczeń chemicznych. W badaniach naukowych z wykorzystaniem materiałów o wysokiej czystości nawet drobne zanieczyszczenia są krytycznym parametrem technologii. „Możliwość projektowania Laboratorium Centralnego CEZAMAT to dla nas wyjątkowe wyzwanie architektoniczne. To pierwszy w Europie tego typu kompleks wysoce specjalistycznych laboratoriów o unikatowych kompetencjach zgrupowanych w jednym miejscu” - mówi Pani Małgorzata Rogalka, architekt z biura architektonicznego DEDECO Sp. z o.o., zwycięzcy przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej budynku.

Najważniejszym elementem Laboratorium Centralnego było zaprojektowanie obiegu powietrza, które będzie tłoczone do wnętrza cleanroomów poprzez specjalny układ filtrów eliminujących kolejne frakcje zanieczyszczeń. Dzięki specjalistycznym instalacjom, projektantom udało się również maksymalnie ograniczyć drgania, które mogłyby zaburzyć działanie ultra czułej aparatury badawczej, w którą wyposażone będą laboratoria. Przewidywany termin zakończenia budowy Laboratorium Centralnego przypada na 2015 rok.

Zastrzyk konkurencyjności dla polskiej gospodarki

Rozwój polskiej nauki pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Rozproszenie potencjału jednostek prowadzących działalność badawczo-rozwojową, słaba współpraca centrów naukowych z biznesem i mały udział finansowania badań przez podmioty gospodarcze to tylko niektóre z przeszkód, jakie napotykają polscy naukowcy. Działania CEZAMAT-u mają być odpowiedzią na te problemy.

Drzwi do laboratoriów CEZAMAT-u będą stały otworem nie tylko dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów z uczelni polskich i zagranicznych, ale także dla pracowników firm zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową.

>>> Polecamy: Szansa na naszą Dolinę Krzemową

Wyniki badań przeprowadzanych przez CEZAMAT będą szeroko wykorzystywane m.in. w przemyśle teleinformatycznym, medycznym, obronnym, samochodowym czy lotniczym. Inwestycja w wysokie technologie pomoże wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki i zmniejszyć lukę technologiczną między Polską a wiodącymi krajami Unii Europejskiej.

„Istnienie w Polsce tak nowoczesnego ośrodka badawczego z pewnością nie tylko pomoże nam zatrzymać w kraju najzdolniejszą kadrę inżynierską i naukową, ale poprzez pro-aplikacyjny charakter badań, będzie miało realny wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki”- ocenia prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT.