"Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w czerwcu upadłość ogłosiło 68 firm oraz 7 osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej" - napisała KUKE w komentarzu do skorygowanych danych.

"W statystykach sądów gospodarczych w czerwcu pojawiła się wysoka liczba osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ogłaszająca upadłość (z uwagi na charakter opracowania nie są one uwzględnione w poniższej analizie), podwyższającą ogólną liczbę upadłych podmiotów do 75" - dodano.

KUKE podała, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 792 przedsiębiorstwa.

"Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po czerwcu okazała się o 0,5 proc. wyższa od zanotowanej po maju (788). Przed rokiem, tj. w czerwcu 2011 r., roczna krocząca suma upadłości wynosiła 685 firmy. Wynik bieżący jest więc o 15,6 proc. gorszy" - napisano.

Reklama

Największe ryzyko prowadzenia działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mierzone ilością upadłości w stosunku do ilości firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw odnotowano, w utrzymującej się w czołówce, branży poligraficznej (3,70 proc. wobec 3,45 proc. w analogicznym okresie). Warto podkreślić, że w jej przypadku problemy mają głównie małe firmy, nastawione na jeden sektor działalności. Z wyników finansowych średnich i dużych przedsiębiorstw wynika, że ich kondycja finansowa jest dobra - podaje KUKE w komunikacie.

Ponadto dość duże natężenie odnotowano wśród producentów pozostałego sprzętu transportowego (3,15 proc. wobec 1,36 proc.), w budownictwie (2,75 proc. wobec 2,19 proc.), w branży chemicznej (2,22 proc. wobec 1,41 proc.) oraz w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,18 proc. wobec 1,32 proc.).

ikona lupy />
Natężenie upałości spółek prawa handlowego / Media
ikona lupy />
Ogłoszone upadłości / Media