W Izbie Deputowanych za ratyfikacją obydwu traktatów opowiedziało się w jednym wspólnym głosowaniu 380 deputowanych, a przeciwko było 59; od głosu wstrzymało się 36 parlamentarzystów. Wcześniej traktaty ratyfikował Senat Włoch.

Media zwracają uwagę na nieobecność około 150 deputowanych podczas głosowania nad dokumentami o kluczowej roli dla rozwiązania kryzysu w strefie euro.

Pakt fiskalny ma zwiększyć dyscyplinę finansową w UE i w ten sposób przyczynić się do przezwyciężenia obecnego kryzysu. Traktat wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, jeśli zostanie ratyfikowany przez co najmniej 12 z 17 państw strefy euro.

Dokument pod nazwą "Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej" został uzgodniony na szczycie UE w Brukseli 30 stycznia, po rekordowo krótkich, dwumiesięcznych negocjacjach, a podpisano go na kolejnym szczycie 2 marca.

Reklama

Traktat ustanawiający antykryzysowy europejski mechanizm stabilności EMS ma na celu zwiększenie zaufania rynków do strefie euro i przywrócenie jej stabilizacji finansowej.

O szybkie zakończenie procesu ratyfikacyjnego obu dokumentów jeszcze przed wakacjami apelował do parlamentu Włoch premier Mario Monti.