W ten sposób firma odniosła się do propozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), by rozdzielić hurtową i detaliczną sprzedaż w PGNiG.

"Przygotowując się do liberalizacji rynku spółka podjęła już działania, których efektem będzie utworzenie w ramach PGNiG jednostki zajmującej się hurtową sprzedażą gazu, co umożliwi prowadzenie przez PGNiG osobnej księgowości dla hurtu i detalu" - napisało PGNiG w komunikacie.

UOKiK opublikował wczoraj raport o rynku gazu, w którym proponował rozdzielenie "księgowo-funkcjonalnym części hurtowej i dystrybucyjnej PGNiG", ponieważ "podmiot posiadający w obszarze wprowadzania do obrotu pozycję zbliżoną do monopolistycznej może próbować przenieść siłę rynkową na poziom sprzedaży hurtowej oraz detalicznej".

Urząd argumentował, że "na potrzeby umożliwienia wprowadzenia konkurencji na rynku detalicznym, wystarczającym będzie rozdzielenie księgowo-funkcjonalne.

Reklama

"W konsekwencji PGNiG będzie używało takiej samej ceny za gaz na rynku hurtowym wobec wszystkich podmiotów, w tym również siebie, a co za tym idzie możliwe będzie określanie wyników z działalności gospodarczej tak na poziomie hurtowym, jak i detalicznym" - głosi raport.

Jak podał UOKiK, rynek hurtowy sprzedaży gazu zdominowany jest przez grupę kapitałową PGNiG. W 2011 roku jedynie czterech przedsiębiorców spoza tej grupy sprzedawało na rynku hurtowym gaz ziemny (pod postacią LNG). W 2011 roku udział niezależnych uczestników na rynku hurtowym wynosił 0,2%. Urząd podkreśla, że również na rynku detalicznym grupa PGNiG posiadała pozycję dominującą - w 2011 r. przedsiębiorstwo PGNiG realizowało 96,38% sprzedaży gazu ziemnego, natomiast pozostałe 3,62% sprzedawane było przez kilkadziesiąt mniejszych podmiotów.

PGNiG podkreśliło w dzisiejszym komunikacie, że jest również aktywnie zaangażowane w uruchomienie handlu gazem ziemnym na giełdzie towarowej.

"Obecnie PGNiG negocjuje warunki współpracy z TGE oraz IRGiT i jeszcze w IV kwartale tego roku złoży pierwsze oferty. W początkowym okresie funkcjonowania rynku giełdowego planowana jest sprzedaż na poziomie nie mniej niż 0,4 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Zwiększenie tego wolumenu może nastąpić w przypadku pozytywnej reakcji pozostałych uczestników rynku, a także zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu" - czytamy w materiale spółki.