Oczekiwania rynku są duże, co wywiera pewną presję na natychmiastowe podjęcie działań przez Federalny Komitet Otwartego Rynku. Większość analityków wierzy , że Fed pójdzie w ślady ECB i ogłosi nowy program skupu aktywów. Oczekuje się, że w nowej turze łagodzenia polityki monetarnej Fed będzie kupował zarówno obligacje skarbowe, jak i papiery oparte na kredytach hipotecznych. W przypadku, gdy Fed ogłosi QE3 już dzisiaj, optymistyczne nastroje na rynkach pozostaną utrzymane. W przeciwnym wypadku pojawi się silny argument za korektą ostatnich silnych ruchów, nastąpi wzrost awersji do ryzyka, co przełoży się na wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Abstrahując od dzisiejszego posiedzenia FOMC, należy wspomnieć, że Komisja Europejska przedstawiła w dniu wczorajszym projekt unii bankowej, czyli wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro. EBC miałby szerokie uprawnienia do ingerowania w funkcjonowanie systemu bankowego w Eurolandzie już od początku przyszłego roku. Przede wszystkim miałby przyznawać i odbierać licencje bankowe, decydować o przejęciach w sektorze bankowym oraz decydować o poziomie utrzymywanych kapitałów w poszczególnych bankach. Banki w słabej kondycji finansowej byłyby wspierane zasobami funduszu pomocowego ESM. Mając na uwadze banki spoza strefy euro KE zaproponowała, że mogłyby one na zasadzie dobrowolności poddać się wspólnemu nadzorowi. Konkretyzacja wizji unii bankowej wspiera pozytywne nastroje i jest kolejnym ważnym krokiem poczynionym w stronę zadbania o przyszłość strefy euro.

W dniu dzisiejszym w oczekiwaniu na posiedzenie FOMC dobre nastroje będą utrzymywały się, choć sesja może być spokojniejsza. Być może inwestorzy będą woleli poczekać na komunikat FED przed podjęciem kolejnych decyzji inwestycyjnych, bądź częściowo zrealizować zyski. W oczekiwaniu na dane o bezrobociu tygodniowym i inflacji PPI poznaliśmy decyzję RBNZ i SNB odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały na niezmienionym poziomie.

EURPLN
Eurozłoty broni wsparcia na poziomie 4,0680 w postaci zniesienia 78,6% Fibo całości ostatnich wzrostów. Złoty pozostaje nieco słabszy w oczekiwaniu na Fed i dane o inflacji z Polski. Niższa odczyt inflacji za sierpień zwiększy oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych w Polsce. Obecnie eurozłoty testuje okolice 4,11 i a techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość powrotu w rejon 4,12.

Reklama

EURUSD
EURUSD konsoliduje się poniżej istotnego oporu na poziomie 1,2933 w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości spadków z okolic 1,3485. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość stabilizacji notowań w oczekiwaniu na komunikat FOMC. Silnym wsparciem pozostaje poziom 1,2750. Wyjście ponad strefę 1,2930-1,2940 otworzy drogę do dalszych wzrostów.

GBPUSD
Impet wzrostowy na GBPUSD nieco wyhamował. Obecnie docelowym poziomem do dalszej aprecjacji funta jest strefa 1,6167-1,6200 USD, której dolne ograniczenie wyznacza projekcja 261,8% sierpniowej korekty spadkowej z poziomu 1,5914. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,6080.

EURJPY
Zgodnie z oczekiwaniami EURJPY kontynuował wzrosty w rejon oporu na poziomie 100,70 wynikający ze zniesienia 38,2% całości spadków z okolic 111,56. We wcześniejszym raportach wspominałam, ze jest to istotny poziom z którego może nastąpić odreagowanie wzrostów zapoczątkowanych pod koniec lipca tego roku. Jak na razie taki scenariusz jest realizowany. Do przełamanie 100,70 jenów za euro będzie potrzebny silniejszy impuls. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 99,60.