Bloomberg

  • Azja się bogaci. Rośnie liczba milionerów

W zeszłym roku liczba osób z majątkiem o wartości 1-5 mln dolarów wzrosła w regionie Azji i Pacyfiku o 1,9 proc. do 3,08 mln. Ich łączny majątek powiększył się o 1,5 proc. – wynika z raportu RBC Wealth Management i Capgemini. Zdaniem Bloomberga to efekt wzrostu gospodarczego Azji i przedsiębiorczości mieszkańców Azji. Region staje się coraz ważniejszym centrum usług wealth management, ponieważ bogacze z całego świata przenoszą tu swoje fortuny w obawie przed kryzysem w Europie.

Puls Biznesu

  • Poślizg nowego systemu giełdowego na GPW

Uniwersalna Platforma Obrotu (UTP), sztandarowa inwestycja warszawskiej giełdy, nie ruszy w planowanym terminie 2 listopada. Istnieje spore ryzyko, że platforma zostanie uruchomiona dopiero w marcu.

  • Wyłudzacze VAT za kratkami

ABW zatrzymała pierwsze osoby podejrzane o wyłudzanie podatku VAT podczas handlu olejem napędowym z Białorusi. Budżet stracił na całej aferze około miliard złotych – donosi „Pb”.

  • Więcej piwa, mniej procentów

Rynek piwa w I półroczu 2012 r. wzrósł o 7 proc. Ale wszystko wskazuje na to, że to koniec dynamicznych wzrostów w tym roku. Kowalski co prawda wypija coraz więcej alkoholowego napoju, ale wybiera mniejszą ilość procentów i płaci za niego coraz mniej. Za spadające ceny i wzrost sprzedaży odpowiadają głównie dyskonty.

  • Polki boją się własnego biznesu

Kobiety chcą mieć własny biznes ale obawiają się, że nie mają wystarczającej wiedzy, by prowadzić działalność gospodarczą. 64 proc. Polek jest pozytywnie nastawionych do pomysłu otwarcia własnej działalności - wynika z badań GfK dla firmy Amway. To jeden z niższych wskaźników w Europie – pisze „Pb”.

Gazeta Wyborcza

  • Polacy przejadają swoje oszczędności

Struktura wydatków Polaków wcale nie wskazuje na to, że mamy kryzys. Wręcz przeciwnie, to na co przeznaczamy pieniądze sugerowałoby, że się bogacimy. W budżecie przeciętnego gospodarstwa domowego od kilku lat zmniejsza się udział wydatków na żywność, co świadczy o tym, że wyraźnie się bogacimy.

  • Firmy omijają urzędy pracy

Pracodawcy nie ufają urzędom pracy i nie wierzą, że znajdą dla nich pracownika, jakiego potrzebują. Tylko 10 proc. firm zgłasza tam wakaty - donosi "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane NBP. W Polsce o jeden wakat walczy średnio 44 bezrobotnych, jak podaje GUS. Czytaj więcej >>>>

  • Inflacja zżera podwyżki

W sierpniu w sektorze przedsiębiorstw ubyło 6,6 tys. etatów. A wzrost płac nie nadążył za cenami – pisze Gazeta Wyborcza. Złych wiadomości gospodarczych jest więcej, od lipca zatrudnienie nie wzrosło. W branży budowlanej największego cięcia etatów można się jeszcze spodziewać.

  • Koniec szwajcarskiego raju dla malwersantów

Rośnie presja międzynarodowych regulatorów na ściganie oszustw podatkowych. Planowane zmiany w systemie podatkowym sprawiają że zagraniczni klienci likwidują konta w Szwajcarii. Suma wyprowadzonych ze Szwajcarii środków może sięgnąć setek miliardów franków, alarmują bankierzy z UBS.

  • Rekord browarów

W tym roku browary sprzedadzą prawdopodobnie najwięcej piwa w historii. Rosnący popyt na złocisty trunek browary zawdzięczają nie kibicom Euro 2012, ale znakomitej pogodzie. W 2011 roku przeciętny Pola wypił 95 litrów piwa. W 2012 roku spożycie piwa w Polsce może być rekordowe i osiągnąć 36 mln hl.

  • Polskie pociągi szturmują Europę

Jeszcze do niedawno mało kto słyszał o firmach takich, jak Newag czy Pesa. Dzisiaj polscy producenci taboru kolejowego mogą konkurować z takimi gigantami jak Siemens czy Bombardier. Najnowsze produkty Pesy, takie jak lokomotywa elektroniczna Griffin osiągająca prędkość 200 km/h, mają szansę podbić europejskie rynki. Newag zapowiada, że w najbliższym czasie opracuje równie szybki pociąg.

  • Biopaliwa windują ceny żywności

Komisja Europejska postanowiła wycofać się z planu zwiększania dodatków biokomponentów do paliw. Jeszcze trzy lata temu Bruksela zdecydowała, że w 2020 roku udział paliw pochodzenia roślinnego ma wynieść aż 10 proc. Dziś chce go ograniczyć do 5 proc. Niektórzy uważają, że przyczyniają się one wzrostu cen żywności i wycinania lasów deszczowych.

Rzeczpospolita

  • Światowe bogactwo rośnie wolniej

Polska zajmuje 35 miejsce na świecie pod względem wartości przypadających na jednego mieszkańca oszczędności i inwestycji finansowych, donosi raport Global Welth Report. Na całym świece wartość oszczędności i wielkość aktywów finansowych rośnie znacznie wolniej niż jeszcze dwa lata temu.

  • Ćwierć miliona podatków zniknęło z fiskusa

Finanse państwa są zagrożone. W ubiegłym roku niespodziewanie zmniejszyła się liczba osób, które płacą 18- lub 32- proc. podatek PIT. Urzędnicy są zaskoczeni, ponieważ od dziesięciu lat podatników rozliczających się na zasadach ogólnych sukcesywnie przybywało. Resort finansów nie podaje oficjalnego wytłumaczenia, ale, jak pisze gazeta, zmianę trendu można przypisywać spadkiem liczby emerytów i rencistów.

  • Europejska motoryzacja u schyłku

Liczba nowych rejestrowanych samochodów w krajach UE stopniała w sierpniu do prawie 9 proc. niższego poziomu niż rok wcześniej. W kryzysie świetnie radzi sobie Volkswagen, ale padający popyt na auta boleśnie uderza w polskie fabryki samochodów.

  • Polska innowacyjność najgorsza w Europie

Polska znalazła się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej w rankingu Eco-Innovation Scoreboard 2011. Polska nauka kuleje, ponieważ państwo przeznacza za mało na badania – alarmuje Instytut Badań Strukturalnych. Rocznie wydajemy kilka razy mniej na innowacje niż pojedyncze globalne firmy.