Dane te pozostają kluczowe jeśli chodzi o ocenę koniunktury gospodarczej na świecie oraz nastroje rynkowe, bowiem czynnikiem ryzyka oprócz problemów zadłużeniowych takich krajów jak Grecja, Hiszpania czy Włochy pozostaje perspektywa dalszego spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego. Chiński wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego opracowywany przez bank HSBC wzrósł we wrześniu nieznacznie do poziomu 47,8pkt. z 47,6pkt. Choć indeks zanotował wzrost, to dane te jednak mogą martwić, gdyż wskaźnik ten znajduje się na bardzo niskim poziomie. Wstępne dane sugerują, że nieciekawie wygląda również sytuacja we Francji, gdzie we wrześniu indeks PMI dla sektora przemysłowego nieoczekiwania spadł do poziom 42,6pkt. z 46pkt. miesiąc wcześniej. Rozczarował również francuski wskaźnik PMI dla sektora usług, który również zanotował spadek do 46,1pkt. z 49,2pkt. w sierpniu wobec oczekiwanego wzrostu. Na szczęście sytuacja wygląda lepiej niż zakładał konsensus rynkowy w Niemczech. Wrześniowy odczyt wskaźnika PMI dla usług i przemysłu pozytywnie zaskoczył, przebijając oczekiwania rynkowe i wzrósł odpowiednio do 50,6pkt. i 47,3pkt. Mieszane dane z kolei napłynęły ze strefy euro, gdzie indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu wzrósł we wrześniu do 46pkt. z 45,1pkt. w sierpniu, natomiast indeks dla sektora usług obniżył się do 46pkt. z 47,2pkt.

Dzisiaj odbyła się aukcja hiszpańskich obligacji o terminie wykupu za trzy i dziesięć lat o łącznej wartości 4,799 mld euro z początkowo oferowanej puli 3,5-4,5 mld euro. Aukcja ta była o tyle ciekawa, że miała miejsce już po uruchomieniu nowego programu skupu obligacji OMT przez ECB. Rentowności 10-letnich obligacji ukształtowały się na niższym poziomie niż poprzednio (5,66% vs. 6,647%) co powinno zostać pozytywnie odebrane przez rynki. Oprocentowanie 3-letnich obligacji natomiast wzrosło. Na rynku walutowym trwa korekta. Od początku tego tygodnia euro pozostaje pod presją sprzedających, na wartości tracą również waluty uznawane za bardziej ryzykowne. EURUSD handlowane jest poniżej poziomu 1,30, a utrzymujące się obawy o światowy wzrost gospodarczy mogą sprzyjać pogłębieniu korekty.

EURPLN
Przełamanie oporu na poziomie 4,12 na EURPLN otworzyło drogę do dalszej wyprzedaży złotego. Czynnikiem negatywnym dla notowań polskiej waluty były również dane na temat produkcji przemysłu w sierpniu. Obecnie eurozłoty handlowany jest w zakresie chmury ichimoku na wykresie dziennym, której górne ograniczenie w postaci linii SenkouB wyznacza opór silny opór w rejonie 4,22. Wcześniej jednak ewentualne dalsze wzrosty na EURPLN powinna hamować linia trendu spadkowego przebiegająca w rejonie 4,18. Strefę wsparcia wyznaczają okolice 4,12-4,13.

EURUSD
Dzisiejsza świeca dzienna na EURUSD zapowiada się spadkowo. Główna para walutowa pogłębia korektę spadkową i zmierza w kierunku 1,29 USD za euro. Obserwowany spadek wartości euro nie jest dynamiczny. Zapewne wkrótce inwestorzy zaczną szukać lokalnego dołka, który sprzyjałby zajmowaniu pozycji zgodnych ze średnioterminowym trendem.

Reklama

GBPUSD
GBPUSD kontynuuje korektę spadkową. Para przełamała poziom 1,6200, co z technicznego punktu widzenia powinno sprzyjać dalszej deprecjacji funta względem dolara. Silne wsparcie wyznacza poziom 1,6073, gdzie przebiega zniesienie 38,2% całości wzrostów z okolic 1,5750. Najbliższy opór wyznaczają ostatnie maksima lokalne w rejonie 1,6270.

AUDUSD
Obawy o światowy wzrost gospodarczy oraz koniunkturę w Chinach sprzyjają wyprzedaży waluty australijskiej. Techniczny obraz rynku na wykresie dziennym wskazuje na silny opór w rejonie 1,06-1,0620, gdzie znajdują się maksima lokalne. Obecnie para handlowana jest w zakresie chmury ichimoku na wykresie dziennym. AUDUSD testuje wsparcie w postaci linii Kinjun. Zamknięcie świecy dziennej poniżej poziomu 1,0393 będzie technicznym impulsem do dalszej wyprzedaży AUDa.