Bank poinformował, że inwestorzy złożyli ponad 200 zapisów, z czego 45 proc. przypada na inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, 32 proc. z Wielkiej Brytanii, 14 proc. z Europy, a 9 proc. na pozostałych. 73 proc. obligacji kupiły fundusze, 19 proc. towarzystwa ubezpieczeniowe i emerytalne, a 8 proc. banki.

Jak czytamy w komunikacie banku, obligacje wyemitowano poprzez spółkę zależną PKO Finance AB na bazie dokumentacji, obowiązującej na rynku długu w Stanach Zjednoczonych. "To jedna z pierwszych tego typu emisji przeprowadzona przez bank z Europy Środkowej i pierwsza przeprowadzona przez bank pochodzący z Polski. Okres zapadalności wynosi 10 lat, oprocentowanie jest stałe, a płatność kuponu jest półroczna. Obligacje notowane będą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu. Środki z emisji pozwalają na pozyskanie stabilnych, długoterminowych źródeł finansowania w walutach obcych, a także na dywersyfikację tych źródeł" - napisano w komunikacie.

W komunikacie przypomniano, że w październiku 2010 r. PKO Bank Polski wyemitował 5-letnie euroobligacje o wartości 800 mln euro. W czerwcu 2011 r. wyemitował papiery w kwocie 250 mln franków szwajcarskich o zapadalności pięciu lat. W sierpniu tego roku Bank wyemitował papiery o wartości 500 mln franków.

PKO Bank Polski jest największym i jednym z najstarszych banków w Polsce, a jednocześnie największym pod względem aktywów bankiem Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszym półroczu 2012 r. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała 1 mld 953,4 mln zysku, o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. PKO BP jest notowany na giełdzie w Warszawie.

Reklama