Według danych amerykańskiego spisu ludności liczba mieszkających z rodzicami 26-latków w 2007 r. wzrosła o niemal 46 proc. W ubiegłym roku młodych ludzi z przedziału wiekowego 18-30 lat, którzy znaleźli się podobnej sytuacji, było aż 20,7 mln – to o 3,9 proc. więcej niż w roku 2010.

Liczby te jasno pokazują jak duże trudności w znalezieniu pracy i rozpoczęciu kariery zawodowej napotykają miliony młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych tuż po najdłuższej od czasów wielkiego kryzysu gospodarczej depresji. Dziś ponad jedna czwarta młodych Amerykanów mieszka z rodziną, a wielopokoleniowe domy nie cieszyły się taką popularnością od lat 50.

„Zmienia się podejście ludzi.” – uważa Kate Brooks z biura karier University of Texas College of Liberal Arts – „Rodzice akceptują ten stan rzeczy, niektórych wręcz to cieszy”.

>>> Czytaj też: Praca dla absolwentów nie znajduje się od razu

Kandydat republikanów na stanowisko wiceprezydenta Paul Ryan stwierdził niedawno, że 20-latkowie, którzy tłumnie poparli Obamę w wyborach w 2008 r. mogą dziś tego żałować. Podczas zjazdu partii w zeszłym miesiącu zaznaczył, że nie „każdy młody dorosły musi zmarnować najlepsze lata w swoim dziecięcym pokoju, patrząc na odpadający ze ściany plakat Obamy i zastanawiając się, dlaczego nie może się wyprowadzić i iść naprzód z życiem”.

Kryzys gospodarczy bezpośrednio wpłynął na poziom zatrudnienia w USA. W pierwszym kwartale 2008 r. liczba bezrobotnych Amerykanów wzrosła o 60 proc. – z 7,82 mln do 12,5 mln osób. Najwyższą jak dotąd stopę bezrobocia – 10 proc. – odnotowano w październiku 2009 r.

Wielu młodych ludzi zaraz po studiach nie może znaleźć pracy i wraca do rodzinnego domu z konieczności, dla innych to kwestia wyboru. Faktem jest, że w ich grupie wiekowej bezrobocie jest rekordowo wysokie. Z rodzicami na pewno żyje się wygodnie, choć czasem dorosłe już dzieci narzekają na brak prywatności.

Jest jednak nadzieja, że młodzi Amerykanie w końcu zrobią krok w dorosłe życie – w tym roku w każdym z czterech przedziałów wiekowych odnotowano spadek liczby absolwentów mieszkających w domu rodzinnym. Największy, 16-procentowy, w grupie 27-latków.

>>> Polecamy: Polska rzeczywistość: 38 chętnych na jedno miejsce pracy

ikona lupy />
absolwenci / Bloomberg