"Dzisiaj mamy spokojną sesję, dane o inflacji, jak i wypowiedzi członków RPP były neutralne dla rynku; wiadomo, że w listopadzie będzie obniżka stóp procentowych, taki scenariusz jest obecnie wyceniany. Zaskoczeniem byłoby cięcie stóp procentowych o 50 pb, to nie jest w cenach" - powiedział w rozmowie z PAP Karol Zaluski, szef dilerów walutowych w ING BSK.

"Na ten moment kurs złotego jest na poziomie takiej równowagi rynkowej, interesy inwestorów się równoważą" - dodał.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do września 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,9 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm.

Reklama

Poniedziałkowe dane o inflacji wzmocniły rynek długu. Polskie SPW pozostają mocne w oczekiwaniu na obniżenie stóp procentowych przez RPP już na najbliższym, listopadowym posiedzeniu.

"Rynek obligacji otworzył się dzisiaj stabilnie z lekką tendencją do kupowania papierów, większe zainteresowanie obligacjami widać było po danych o inflacji, która okazała się niższa od rynkowego konsensusu. To spowodowało, że jesteśmy mocniejsi na zamknięciu sesji" - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów SPW w ING BSK.

Diler dodał również, że z lokalnych danych, istotny w tym tygodniu będzie odczyt produkcji przemysłowej za wrzesień.

Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej w poniedziałkowej rozmowie z PAP poinformowała, że spodziewa się, że najnowsza projekcja NBP potwierdzi oczekiwania związane ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, które powinno działać antyinflacyjnie, co jej zdaniem pozwoli obniżyć stopy procentowe.

Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła z kolei, że istnieją warunki makroekonomiczne do obniżenia stóp procentowych w listopadzie.

GUS opublikuje dane o produkcji sprzedanej przemysłu i jej cenach we wrześniu w środę 17 października o godz. 14.00.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacują, że produkcja w ujęciu rok do roku, spadła o 3,8 proc. wobec wzrostu w sierpniu o 0,5 proc. rdr. Natomiast produkcja mdm, według prognoz, we wrześniu wzrosła o 8,4 proc.