Budynek laboratoryjny jest jednym z czterech nowy obiektów, które powstają na terenie Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Budowa wszystkich obiektów powinna zakończyć się w 2014 r. - poinformowała PAP Klaudia Piątek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

W nowym budynku znajdą się laboratoria o łącznej powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych. "Obiekt dysponować będzie m.in. nowocześnie wyposażonymi laboratoriami chemicznymi (...), w których prowadzone będą reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te będą samodzielnymi pracowniami, w których będzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstępnie zanalizować otrzymany produkt" - poinformowała Piątek.

Dodała, że w nowym budynku znajdą się również powierzchnie laboratoryjne typu "open space". Mają być one przeznaczone pod wynajem zewnętrznym grupom badawczym oraz zespołom realizującym prace zlecone. "Laboratoria te będą wyposażone w podstawowy sprzęt, ale grupy badawcze realizujące w nich swoje projekty otrzymają również dostęp do innych pomieszczeń o charakterze pomocniczym, a tym samym do specjalistycznych urządzeń" - tłumaczyła Piątek.

W budynku mają znaleźć się pracownie specjalistyczne dla biotechnologów, nanotechnologów, specjalistów z dziedziny medycyny, informatyki oraz telekomunikacji. Naukowcy będą realizować projekty badawcze wykorzystywane później w przemyśle. Będą to m.in. badania struktur rożnych materiałów - stopów metali, skał, minerałów czy polimerów, konstrukcje diod nowej generacji czy synteza nanomateriałów, mogących znaleźć zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma utworzyć na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.