Większą dynamikę obserwowaliśmy na zagranicznych rynkach akcji, a w szczególności na europejskich parkietach. Dziś powinniśmy również obserwować względny spokój na rynku walutowym w oczekiwaniu na jutrzejszy komunikat FOMC, nowe projekcje ekonomiczne oraz konferencję prasową Bernanke. Waluta amerykańska może znajdować się pod lekką presją sprzedających, gdyż oczekuje się, że Fed powiększy skalę ilościowego łagodzenia polityki monetarnej, gdyż z końcem grudnia wygasa program stymulacyjny polegający na zamianie w portfelu Fed obligacji z krótkim i średnim terminem zapadalności na długoterminowe papiery dłużne. Dodatkowo członków FOMC powinna mobilizować perspektywa klifu fiskalnego, bowiem wejście w życie automatycznych cięć wydatków i podwyżek podatków wpędziłoby gospodarkę amerykańską w recesję.

EURUSD wybronił wsparcie w rejonie 1,2890-1,29, co przyczyniło się do lekkiego odreagowania ostatnich spadków. Drogę do ewentualnych dalszych wzrostów na tej parze hamuje jednak poziom 1,30, gdzie znajduje się silny opór. Dla wspólnej waluty istotne będą publikacje dotyczące indeksu ZEW. Istnieje spore ryzyko, że dzisiejsze publikacje indeksu nastrojów z Niemiec i strefy euro potwierdzą pesymistyczne prognozy dotyczące tych gospodarek. Ponadto w kalendarzu makroekonomicznym mamy dzisiaj dane z USA dotyczące bilansu handlowego i zapasu hurtowników.

EURPLN
Złoty czerpie korzyści z lekkiej poprawy nastrojów. Generalnie na rynkach globalnych wciąż utrzymuje się optymizm, co może chwilowo odwracać uwagę inwestorów od perspektywy kolejnych cięć stóp procentowych w Polsce. Dzisiejsze wypowiedzi Marka Belki nie wpłynęły negatywnie na notowania polskiej waluty. Eurozłoty testuje wsparcie na poziomie 4,10, które przebiega niewiele powyżej linii trendu wzrostowego. Silnym oporem pozostają okolice 4,14.

EURUSD
Dziś na EURUSD kontynuowana jest korekta wzrostowa. Wczoraj para wybroniła strefę wsparcia w rejonie 1,2890-1,29, co stało się impulsem do odreagowania. Przy dobrych nastrojach utrzymujących się na rynkach akcji podczas wtorkowej sesji może obserwować próbę powrotu w okolice oporu na poziomie 1,30, pod warunkiem, że odczyt indeksu ZEW nie popsuje istotnie sentymentu na rynkach. W chwili obecnej ważniejsze mogą być jednak oczekiwania, co do dalszego ilościowego luzowania polityki monetarnej w USA.

Reklama

GBPUSD
Podobnie jak na EURUSD, również GBPUSD kontynuuje ruch korekcyjny. Notowania powróciły w okolice 1,6100, jednak techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji spadków na tej parze. W chwili obecnej wyjście powyżej oporu na poziomie 1,6126 wydaje się dość wątpliwe. Najbliższe wsparcie przebiega w rejonie 1,60.

USDJPY
Pozytywne nastroje na rynkach akcji sprzyjają wzrostom na USDJPY. Opublikowane na początku tego tygodnia słabe dane z japońskiej gospodarki są kolejnym argumentem dla zwolenników zwiększania programów stymulujących gospodarkę. Silnym oporem pozostaje poziom 82,40 jenów za dolara.