Jak wynika z raportu Monsterpolska przygotowanego na podstawie internetowych ogłoszeń o pracę, systematycznie rośnie liczba ofert pracy w sektorze IT, finansach i księgowości oraz usługach. Liczba ofert pracy skierowanych do przedstawicieli branży handlowej utrzymuje się na stabilnym poziomie, a popyt na pracowników w administracji na pracowników produkcyjnych maleje.

Programiści pilnie poszukiwani

W drugim półroczu 2012 roku oferty pracy z branży informatycznej stanowiły 46 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu monsterpolska.pl. Pracodawcy z tego sektora najczęściej poszukiwali programistów i inżynierów IT (68 proc. ofert).

Pracę mogą znaleźć zarówno młodsi, jak i bardziej doświadczeni specjaliści. Znajomość systemów operacyjnych i języków programowania jest wymogiem najczęściej stawianym kandydatom – pojawia się w co drugim ogłoszeniu. Najbardziej poszukiwany język programowania to Java Script (48 proc.), SQL (41 proc.), HTML (15 proc.) i C++ (4 proc.) – czytamy w raporcie.

Reklama

8 proc. ofert pracy było skierowanych do administratorów systemów i baz danych, a 7 proc. – do analityków i konsultantów IT. 6 proc. wszystkich ogłoszeń z tej branży skierowanych było do menadżerów, czy kierowników. Zdaniem specjalistów, jest to wynik wewnętrznej polityki firm dotyczącej ścieżek karier i awansów w ramach struktury firmy.

Główne wymogi stawiane przed kandydatami do pracy w IT to wyższe specjalistyczne wykształcenie i doświadczenie – najlepiej 2-5 lat pracy na podobnym stanowisku. Ogromnie ważna jest też znajomość języków obcych, w tym angielskiego (85 proc. ofert), a także niemieckiego i francuskiego.

>>> Czytaj też: Sytuacja jest fatalna. Armia bezrobotnych liczy ponad 2 mln

Księgowy też znajdzie pracę

Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych branż na rynku pracy znalazły się finanse i księgowość. Zdaniem autorów raportu, kariera w branży finansowej jest jedną z bardziej perspektywicznych i stabilnych na polskim rynku pracy. W okresie sierpień – listopad 2012 ogłoszenia pracy z tego sektora odpowiadały za ok. 11 proc. wszystkich ofert. Co ciekawe, największy wysyp ofert pracy przydał na listopad, a liczba ofert od sierpnia do listopada wzrosła ponad dwukrotnie. Jest to związane ze zwiększonym popytem na specjalistów z tej branży w Centrach Usług Wspólnych.

Na liście najbardziej pożądanych zawodów w tej branży królują księgowi – szukał ich niemal co drugi pracodawca. Na analityków finansowych i biznesowych czekało po 13 proc. ofert pracy w branży, a na kontrolerów finansowych – 10 proc. Tylko 7 proc. firm poszukiwało pracowników wyższego szczebla, w tym menedżerów, kierowników i dyrektorów finansowych. Oferty pracy dla doradców finansowych stanowiły 4 proc. ogłoszeń, a dla specjalistów podatkowych i specjalistów ds. ryzyka tylko 1 proc.

Co było najważniejsze dla pracodawców przy wyborze odpowiedniego kandydata? Przede wszystkim specjalistyczne kompetencje oraz doświadczenie zawodowe. 96 proc. ogłoszeń wymagało od kandydatów od 2 do 5 lat praktyki w zawodzie. W 61 proc. ogłoszeń warunkiem koniecznym było posiadanie wyższego wykształcenia ekonomicznego. W 87 proc. ofert jednym z głównych wymogów była płynna znajomość języka angielskiego, a także języka niemieckiego – 19 proc. Coraz częściej poszukuje się również pracowników ze znajomością unikalnych języków, tj. norweski, szwedzki czy hebrajski, a to wynika z rozwoju SSC.

Handel szuka kierowników

W branży handlowej, która odpowiadała za 7 proc. wszystkich ofert pracy, szczyt popytu na pracowników przydał na październik, czy początek przygotowań działów handlowych do okresu świątecznego.

Aż 43 proc. ofert pracy publikowanych na portalu monsterpolska.pl w sprzedaży dotyczyło kadry kierowniczej, niewiele mniej (40 proc.) kierowanych było do handlowców. 9 proc. ogłoszeń zawierało oferty zatrudnienia dla dyrektorów handlowych i dyrektorów sprzedaży.

Jeśli chodzi o wymagania pracodawców w tej branży, na pierwszym miejscu są zdolności komunikacyjne (80 proc.), wytrwałość i chęć rozwoju. Na wyższych stanowiskach wymagania są odpowiednio większe, tu liczy się wyższe wykształcenie, kilkuletnie doświadczenie (57 proc.) oraz gotowość do podróży i doszkalania się – czytamy w raporcie. Doświadczenie zawodowe w przypadku przedstawicieli handlowych traktowane jest jako dodatkowy atut. Znajomość języków obcych ogranicza się głównie do języka angielskiego –(60 proc. ogłoszeń). Jednak nawet na wyższych stanowiskach w handlu może być na poziomie komunikatywnym.

>>> Czytaj też: Jak znaleźć pracę za granicą? Praca Polaków za oceanem

Branża usług dla biznesu kwitnie

Na czwartym miejscu branż (5 proc. ofert pracy), które szukają pracowników znalazł się sektor usług dla biznesu (tzw. Shared Services Center). „Obok IT usługi są najszybciej rozwijającą się gałęzią naszej gospodarki. Pracę znalazło tutaj już ok. 100 000 osób, a w przyszłym roku planowany jest kolejny wzrost na poziomie 10 – 20 proc.” – podaje monsterpolska.pl.

Największe szanse na znalezienie pracy w tej branży mają specjaliści ds. obsługi klienta – oferty te stanowią 72 proc. ogłoszeń. Drugą najbardziej poszukiwaną grupą są specjaliści obsługi technicznej – 15 proc., a trzecią - konsultanci (10 proc.).

Jak zaznaczają autorzy raportu, osoby chętne do pracy w branży usług dla biznesu muszą wykazać się przede wszystkim płynną znajomością co najmniej dwóch języków obcych. znajomość przynajmniej dwóch języków obcych. Dominuje język angielski, ale pracodawcy najczęściej szukają osób ze znajomością dodatkowych języków, takich jak hiszpański, portugalski, niderlandzki, szwedzki, fiński, holenderski, duński, norweski, czeski, węgierski, rumuński czy arabski.

Rekruterzy z sektora SSC cenią sobie również kompetencje miękkie oraz społeczne (45 proc.), orientację na klienta (35 proc.) i umiejętność pracy w zespole (30 proc. ogłoszeń), a także odpowiedzialność, nastawienie na realizację celów i rozwiązywanie problemów – wynika z raportu.

Jak twierdzą specjaliści, 2013 przyniesie dalszy rozkwit inwestycji w Centra Usług Wspólnych. Będzie to generować coraz większy popyt wśród pracodawców na stanowiska specjalistyczne związane z branżą IT, księgowością, finansami i obsługą klienta.

„To wymaga od kandydatów zaangażowania i podnoszenia kwalifikacji. A z tym, jak twierdzą pracodawcy, jest największy problem. Kandydatom do pracy nie brakuje wiedzy technicznej i przygotowania, ale niestety mają ogromne problemy z rozwojem osobistym i umiejętnościami społecznymi” - zaznaczają autorzy raportu.

ikona lupy />
Najpopularniejsze stanowiska w branży IT / Media
ikona lupy />
Najpopularniejsze stanowiska w księgowości i finansach / Media
ikona lupy />
Najpopularniejsze stanowiska w branży handlowej / Media
ikona lupy />
Najpopularniejsze stanowiska w branży usług dla biznesu / Media