Sprzedaż petrochemiczna wzrosła w IV kw. o 7 proc. r/r i spadła o 1 proc. kw/kw do 1,33 mln ton. Sprzedaż ogółem grupy zwiększyła się o 1% r/r (i spadła o 4 proc. kw/kw) do 9,28 mln ton.

W całym 2012 roku PKN Orlen zmniejszył sprzedaż rafineryjną o 2 proc. do 22,58 mln ton, zwiększając jednocześnie sprzedaż detaliczną o 2 proc. do 7,47 mln ton i sprzedaż petrochemiczną o 3% do 5,34 mln ton. Sprzedaż ogółem grupy praktycznie nie zmieniła się w ujęciu rocznym i wyniosła 35,28 mln ton (wobec 35,47 mln ton w 2011 r.).

Orlen tłumaczy wyższą sprzedaż rafineryjną i petrochemiczną wzrostem wykorzystania mocy produkcyjnych przy ograniczeniu wolumenów na rynku polskim na skutek spadającej konsumpcji paliw.

Sprzedaż w IV kw. 2012 r. na rynku polskim znajdowała się pod silnym wpływem spadającej konsumpcji paliw. Po 11 miesiącach 2012r. konsumpcja paliw (ON i benzyna) wg ARE w Polsce spadła o 7 proc.., podał koncern.

Reklama

"Niższa sprzedaż detaliczna na rynku polskim (r/r) głównie w efekcie spadku konsumpcji paliw w części [została] skompensowana wzrostem wolumenów na rynku niemieckim i czeskim. Stopniowa odbudowa marż na rynku polskim i niemieckim [nastąpiła] przy utrzymującej się presji na marże w Czechach (r/r)" - czytamy w materiale.

Orlen odnotował też wyższą sprzedaż olefin i poliolefin (r/r) głównie w efekcie braku ograniczeń produkcyjnych, które występowały w IV kw. 2011 r. w Unipetrolu. Wyższa sprzedaż nawozów sztucznych (r/r), jak również wyższa sprzedaż PCW (r/r) nastąpiła w rezultacie wzrostu sprzedaży eksportowej oraz stabilnych wolumenów PTA (r/r).

"Modelowa marża rafineryjna w IV kw. 2012 była w zdecydowanym trendzie spadkowym, odznaczając się przy tym bardzo dużą zmiennością w przedziale od 11,9 USD/bbl do 0,3 USD/bbl. Średnie poziomy marży w poszczególnych miesiącach IV kw. 2012 malały z 7,6 USD/bbl w październiku, poprzez 3,8 USD/bbl w listopadzie, do jedynie 1,2 USD/bbl w grudniu" - podała również spółka w komunikacie.

Orlen podkreśla, że pomimo znaczącego spadku w ciągu kwartału, średnia modelowa marża rafineryjna łącznie z dyferencjałem Brent/Ural wzrosła w ujęciu rocznym o 2,4 USD/bbl do poziomu 5,5 USD/bbl.

Modelowa marża petrochemiczna wzrosła o 120 EUR/t r/r do 729 EUR/t.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2011 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł blisko 27,8 mln ton, a skonsolidowane przychody sięgnęły 106,97 mld zł.