"Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły lepsze, niż w zeszłym miesiącu, oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju – zarówno przyszłej (wzrost o 2,5 pkt proc.), jak i przeszłej (wzrost o 2,0 pkt proc.). Ogólna wartość BWUK wzrosła jednak nieznacznie, z powodu wyraźnego pogorszenia się ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów (spadek o 4,0 pkt proc.). Pozostałe składowe wskaźnika pozostały na podobnym poziome jak w poprzednim miesiącu" - głosi komunikat.



Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 0,4 pkt proc. w stosunku do grudnia 2012 r. i ukształtował się na poziomie –40,9. pkt, podał GUS.



"Największy spadek – o 2,5 pkt proc. odnotowano w odniesieniu do perspektyw na oszczędzanie pieniędzy, a także przewidywanych zmian w poziomie bezrobocia (o 1,6 pkt proc.). Natomiast poprawiła się ocena dotycząca przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,5 pkt proc.)" - czytamy dalej w komunikacie.



Wskaźnik WWUK jest o 6,9 pkt proc niższy w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, na co wpłynęły głównie gorsze oceny dotyczące zmian poziomu bezrobocia, dodał GUS.



Reklama

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W styczniu 2013 r. badanie przeprowadzono na próbie 1 620 gospodarstw domowych.