Rządowe rozwiązania wprowadzają dwie zasadnicze zmiany: pierwsza dotyczy wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, druga reguluje zasady ruchomego czasu pracy.

>>> Czytaj także: PIP rozpoczęła wzmożone kontrole umów cywilnoprawnych w Polsce

Okres rozliczeniowy czasu pracy został wydłużony. Będzie on jednak nie większy niż 12 miesięcy. Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego pozwoli pracodawcom bardziej elastycznie gospodarować czasem pracy pracowników, w zależności od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach. Okresy dłuższej pracy będą równoważone okresami pracy krótszej lub dniami wolnymi od pracy. Będzie się to odbywać z zachowaniem wymiaru czasu pracy danego pracownika ustalonego na przyjęty okres rozliczeniowy.

Pracownik będzie miał prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli na przykład w danym miesiącu nie miałby prawa do wynagrodzenia ze względu na rozkład czasu przyjęty w okresie rozliczeniowym.

Reklama

Nowe przepisy zakładają też ustalenie rozkładów czasu pracy uwzględniających różne godziny rozpoczynania pracy. Przyjęto tu dwa warianty. W pierwszym - pracodawca może wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni, z zachowaniem przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy, odpoczynku dobowego i tygodniowego.
W drugim wariancie określany będzie przedział czasu, w którym pracownik powinien rozpocząć pracę. Oznacza to, że zostanie określony czas, w jakim pracownicy powinni stawiać się do pracy. Warianty ruchomego czasu pracy powinny zostać uwzględnione w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Ponadto wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika, co przyczyni się do lepszego godzenia życia zawodowego i rodzinnego.

>>> Polecamy: MPiPS chce wydłużyć do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy