Weryfikacji osób zasiadających w organie kontrolnym nie wykluczył wczoraj minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Nie podał szczegółów. W ośmioosobowej radzie zasiada w sumie pięć osób, na których obsadę wpływ ma minister.
W najbliższym czasie firmę czekają też cięcia w zatrudnieniu. Szef resortu skarbu poinformował, że w ubiegłym tygodniu został przyjęty program dobrowolnych odejść z PLL LOT. Przez najbliższe trzy tygodnie będą trwały rozmowy ze stroną związkową dotyczące zwolnień grupowych. Cięcia będą dotyczyły również wynagrodzeń w spółce.
Minister nie sprecyzował dokładnie, ilu pracowników PLL LOT może stracić pracę. Według związkowców, proszących o zachowanie anonimowości, obecny plan restrukturyzacji zakłada odchudzenie załogi spółki nawet o połowę. Na początku roku Budzanowski mówił w Sejmie, że restrukturyzacja zatrudnienia, która ma być przeprowadzona w pierwszym kwartale 2013 r., może dotyczyć co najmniej 30 proc. personelu. Obecnie przewoźnik zatrudnia ok. 2 tys. osób. Cięcia dotyczyć będą także niektórych połączeń – tych najmniej rentownych i nierentownych.
Reklama
Strata LOT-u na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł, mimo że jeszcze w połowie ubiegłego roku władze spółki mówiły o możliwym zysku netto na poziomie 52,5 mln zł. Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT-u, TFS Silesia – 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.