Warto jednak pamiętać o tym, iż nie oznacza to automatycznie możliwości podwyższenia samego ratingu w najbliższych miesiącach, który kształtuje się obecnie na poziomie „A minus”. Niemniej fakt ten zbiegł się z ostatnimi wypowiedziami członków Rady Polityki Pieniężnej (wczoraj Chojna-Duch, dzisiaj Hausner i Glapiński), którzy dawali do zrozumienia, iż marcowa obniżka stóp procentowych jest mało realna i znajdujemy się blisko końca cyklu. To może dawać pretekst do wyraźniejszego umocnienia złotego w średnim terminie, gdyby nie sytuacja na rynkach międzynarodowych. Oczekiwania związane z zaostrzeniem polityki przez FED, a także ryzyka związane z sytuacją w strefie euro, mogą w najbliższych tygodniach ograniczyć perspektywy umocnienia naszej waluty. Szczególnie, że perspektywy kontynuacji zwyżki stoją wciąż przed USDPLN, co dobrze obrazuje wykres tygodniowy tej pary z mocnym wsparciem w rejonie 3,1400-3,1450.

Wykres tygodniowy USDPLN

Na rynku EUR/USD mieliśmy dzisiaj po południu odreagowanie rannego spadku w okolice 1,3166, które było wynikiem rozczarowania rynku słabymi danymi PMI. Niemniej po południu rynek został niemile zaskoczony danymi z USA – cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 362 tys., wstępny PMI dla przemysłu spadł w lutym do 55,2 pkt., a indeks Philly FED poszedł w dół do -12,5 pkt. To doprowadziło do odreagowania EUR/USD w okolice 1,3225, gdzie przebiega dolne ograniczenie strefy oporu widocznej na wykresie. Kolejne godziny powinny przynieść powrót poniżej 1,32 i spadek w stronę okolic 1,3145, na co wpływ będą mieć obawy związane z włoskimi wyborami i niepewność, co do jutrzejszego odczytu indeksu IFO w Niemczech o godz. 10:00 (oczek. 105 pkt.).

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama