Niespełna połowa biur maklerskich, które zapytaliśmy o stan przygotowań do uruchomienia nowego systemu transakcyjnego na GPW, deklaruje, że w połowie kwietnia, kiedy system ma ruszyć, będzie do tego gotowa. Tych kilkanaście instytucji odpowiada za jedną piątą sesyjnych obrotów na warszawskiej giełdzie.
GPW chce, aby 25 marca biura maklerskie przekazały raporty ze stanu przygotowań do wdrożenia nowego systemu. O to, co znajdzie się w przekazanej tego dnia giełdzie informacji, zapytaliśmy blisko 30 największych krajowych brokerów, których łączny udział w sesyjnych obrotach przekracza 60 proc.
– Zaawansowanie przygotowań i wyniki testów wskazują, że do wyznaczonego dnia z pewnością potwierdzimy gotowość – deklaruje Roland Paszkiewicz, rzecznik prasowy CDM Pekao. Oświadczenie o gotowości w wyznaczonym terminie mają złożyć też DM AmerBrokers, DM IDMSA, XTB, Noble Securities, DM PKO BP, Millennium DM, a także Biuro Maklerskie BESI. – Będziemy gotowi na czas – zapewnia również Sławomir Czajkowski z Raiffeisen Polbanku. W BM BGŻ też są pewni, że do połowy kwietnia będzie ono gotowe do wdrożenia UTP.
– Nie przewiduję sytuacji, w której nasze biuro nie będzie gotowe do podjęcia współpracy z nowym system giełdy – zapewnia Krzysztof Polak, dyrektor BM Alior Banku.
Reklama
Niektórzy są pewni, że wyznaczonego przez giełdę terminu uda się im dotrzymać – mimo problemów. – Nie możemy jeszcze potwierdzić, że na 25 marca będziemy w pełni gotowi na UTP. Ale wciąż prowadzimy testy i zakładamy, że do połowy kwietnia osiągniemy gotowość – twierdzi Kojo Asakura, dyrektor generalny KBC Securities na Polskę.
– Podobnie jak większość brokerów największe problemy napotykaliśmy we współpracy z dostawcami oprogramowania niezbędnego do wdrożenia UTP – mówi Dominik Ucieklak, wiceprezes Noble Securities. – Dotyczyły one zarówno jakości, jak i harmonogramu dostaw oprogramowania – dodaje.
Kilkanaście biur, które twierdzą, że zameldują wkrótce o gotowości do przejścia na system UTP, odpowiada jednak łącznie za nieco ponad 20 proc. sesyjnego handlu na GPW. Co z pozostałymi? Przedstawiciele DI BRE Banku oraz Erste Securities odmówili nam odpowiedzi, zasłaniając się tym, że takich informacji powinna udzielać bezpośrednio giełda. DM BZ WBK uprzedził nas, że nie zdąży przygotować danych. Odpowiedzi nie doczekaliśmy się też m.in. od takich znaczących biur maklerskich, jak ING Securities, DB Securities, DM Banku Handlowego, DM BOŚ czy BM BPH.