Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, obie organizacje mają się zobowiązać do stopniowego obniżania prowizji interchange, docelowo do poziomu 0,7 proc. w 2016 r. Ma to być średnia ważona, od której będą możliwe odchylenia maksymalnie o 0,3 pkt proc. Wcześniej MasterCard chciał, by te odchylenia były dwa razy wyższe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jakaś forma porozumienia może zostać ogłoszona jeszcze w tym albo w przyszłym tygodniu. Obie organizacje nie komentują tych informacji.
Porozumienie ma być sposobem na uniknięcie uregulowania wysokości interchange w prawie. Takie ryzyko powstało, kiedy pojawił się senacki projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zakłada on, że interchange, czyli najważniejszy składnik prowizji odprowadzanej przez sklepy za transakcje kartami, zmniejszać się będzie stopniowo do 0,5 proc. wartości transakcji w 2016 r., z obowiązujących obecnie średnio 1,1–1,3 proc. Jednocześnie senacki projekt zakłada możliwość pobierania dodatkowej opłaty za płatności kartą, tzw. surcharge, m.in. w przypadku płatności w urzędach publicznych. Projekt zawiera również przepisy, umożliwiające właścicielom sklepów akceptowanie tylko wybranych kart z logo poszczególnych organizacji płatniczych.
I całkiem możliwe, że instytucjom finansowym oraz organizacjom płatniczym uda się uniknąć wejścia w życie regulacji prawnych. Na wczorajszym posiedzeniu Prezydium Sejmu zdecydowało o przekazaniu do dalszych konsultacji senacki projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Konsultacje, m.in. z organizacjami konsumenckimi, mają potrwać miesiąc. – Niestety, Prezydium ugięło się pod presją banków i organizacji płatniczych. Ta decyzja znacznie wydłuży prace nad tą ustawą – powiedział nam Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza największe sieci hipermarketów w kraju.
To kolejny sukces instytucji finansowych oraz organizacji płatniczych. Kilka dni temu resort finansów zmienił projekt dużej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który również zawierał kilka artykułów odnoszących się do rynku kart płatniczych. Z projektu zniknęły m.in. przepisy dotyczące możliwości pobieranie surcharge przez właścicieli bankomatów. Jak powiedziano nam w biurze prasowym Ministerstwa Finansów, decyzję taką podjęto m.in. ze względu na kontrowersje wokół tych przepisów, które mogłyby odwlec przyjęcie ustawy.
Reklama
Współpraca: Grzegorz Osiecki