Jak zapowiada Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zmagająca się od kilku lat z objawami kryzysu Europa potrzebuje nowej wizji. – W trakcie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy o niej rozmawiali – mówi honorowy przewodniczący rady patronackiej kongresu. – To wymaga zaangażowania Europejczyków. Chcemy rozmawiać o tym, jak ułożyć sobie wzajemne relacje na naszym kontynencie, by dobrze nim zarządzać. Tak, by był możliwie jak najsilniejszy w starciu z potęgami politycznymi świata – tłumaczy były premier.
Wizja Europy będzie się kształtować w ciągu trzech kongresowych dni od 13 do 15 maja. Do Katowic zjechać mają m.in. głowy państw i szefowie gospodarek regionu. W agendzie EKG 2013 ważną rolę odegrają także wydarzenia ujęte w formułę dni specjalnych. Będą to II Forum Gospodarcze Chiny – Europa oraz Forum Afryka – Europa Centralna.
– Musimy myśleć globalnie – tłumaczy zainteresowanie afrykańską gospodarką Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator EKG. Faktycznie Afryka to dziś rejon, który nie poddaje się kryzysowi i w najbliższych latach będzie się rozwijał w tempie 7 proc. rocznie. Popyt na tamtejsze surowce, poprawiające się warunki dla inwestorów i podnoszące się standardy zarządzania to czynniki decydujące o tak wysokim tempie wzrostu. Dobre perspektywy przyciągają tam także polskich biznesmenów, np. Jana Kulczyka.
– Dlatego m.in. ocenimy relacje UE z najbardziej dynamicznymi gospodarkami świata, zastanowimy się nad strategią nowego otwarcia i warunkami do spełnienia dla ekspansji Europy – zapowiada jeden z głównych tematów piątej edycji EKG Wojciech Kuśpik.
Reklama
Eksperci dyskutować będą także o tym, jak zapewnić wzrost gospodarczy Starego Kontynentu, jaka przyszłość czeka strefę euro czy jak z tarapatów wyprowadzić dołujący sektor energetyczny. Przemysł, a przede wszystkim energetyka, to najsilniej reprezentowana dziedzina na każdym z kongresów. Tak będzie i tym razem. W maju w Katowicach spotkają się prezesi największych europejskich firm, m.in.: ArcelorMittal, CEZ, EPH, Fortum, Grupa Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, PGE, PKN Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Tauron Polska Energia, RWE i Vattenfall.
Preludium do katowickich debat będzie polsko-węgierskie forum, które odbędzie się jutro w budynku Ministerstwa Gospodarki. W Sali pod Kopułą będzie można wziąć udział w dyskusji na temat doświadczeń obu krajów w zwalczaniu objawów kryzysu. Pouczająca może się okazać wymiana doświadczeń dotyczących regulacji rynku energetycznego.
Powód – działające na Węgrzech koncerny energetyczne wygrały na początku marca sprawę dotyczącą zmuszania ich przez państwo do obniżenia cen gazu, wytoczoną węgierskiemu urzędowi nadzoru energii, który wydał dekret ustanawiający ceny za użycie sieci gazociągowej. Węgierski rząd od stycznia wprowadził 10-proc. obniżkę cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych. Koszty tej obniżki będą jednak musieli pokryć dostawcy należący w większości do zagranicznych koncernów energetycznych, gdzie największymi graczami są niemiecki RWE i E.ON oraz francuskie GDF i EDF. Taka polityka zaniepokoiła te przedsiębiortswa, ale zyskała poparcie Węgrów obciążonych wysokimi rachunkami za energię.

Forum Gospodarcze Węgry – Polska

To spotkanie, związane organizacyjnie z Europejskim Kongresem Gospodarczym, przygotowane zostało wspólnie przez: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency (HITA) oraz Grupę PTWP, organizatora EKG w Katowicach. Piątkowa debata będzie drugim spotkaniem w ramach „EEC Roadshow 2013” – cyklu konferencji gospodarczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Pierwsze odbyło się pod koniec lutego w Bratysławie.

Trzecie ze spotkań, poświęcone relacjom gospodarczym z Republiką Czeską zaplanowano na 8 kwietnia w Pradze.