"Na obniżenie się wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły gorsze oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ekonomicznej kraju (w obu przypadkach spadek o 1,2 pkt proc.). Nieznacznie poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,7 pkt proc.)" - głosi komunikat.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 1,2 pkt proc. w stosunku do lutego br. i ukształtował się na poziomie -38,7 pkt (wobec -35,9 pkt rok wcześniej), podał GUS.

"Na zmniejszenie poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim oceny dotyczące perspektyw na przyszłe oszczędzanie pieniędzy (spadek o 3,8 pkt proc.). Poprawie uległy przewidywania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 1,3 pkt proc.)" - czytamy dalej.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W marcu 2013 r. badanie przeprowadzono na próbie 1.594 gospodarstwach domowych.

Reklama