Jest to pierwszy spadek tego wskaźnika od września ub.r.

Konsensus rynkowy wynosił 49,0 pkt.

"Podobnie jak co miesiąc od kwietnia 2012 roku, w marcu wskaźnik PMI pozostał poniżej neutralnego progu 50,0, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków prowadzenia działalności z perspektywy polskich producentów. Ponadto wskaźnik PMI spadł z poziomu 48,9 do 48,0. Jest to pierwszy spadek głównego wskaźnika miesiąc do miesiąca od września" - głosi komunikat.

Najnowszy wynik jest najsłabszym od października, jednak średnia za cały I kwartał była najwyższa od II kwartału 2012 roku, podkreśla Markit.

Reklama

Analitycy zwracają uwagę na większy spadek wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia i zapasów pozycji zakupionych. Rekordowy spadek cen wyrobów gotowych zasygnalizowany w najnowszym okresie badań dowodzi, że sytuacja gospodarcza jest raczej trudna.

>>> Czytaj też: Prognoza gospodarcza OECD: PKB Polski w 2013 i 2014 roku bez zmian

"W marcu czternasty miesiąc z rzędu spadła liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów. Mimo że liczba nowych zamówień eksportowych odnotowała większy spadek, ogólne tempo spadku całkowitej liczby nowych zamówień nie uległo większym zmianom w porównaniu do lutego" - czytamy dalej.

Tempo spadku liczby nowych zamówień z rynków eksportowych było najszybsze od listopada, podkreślono.

"W marcu wielkość produkcji spadła jedenasty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od listopada, co uzasadniano malejącą liczbą nowych zamówień. Zaległości produkcyjne również wyraźnie zmalały w ciągu minionego miesiąca" - głosi komunikat.

W marcu polscy producenci obniżyli ceny wyrobów gotowych po raz ósmy w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Ponadto tempo redukcji cen przyspieszyło i osiągnęło rekord badań (dane dotyczące cen wyrobów gotowych po raz pierwszy zebrano w styczniu 2003 roku).

Koszty produkcji spadły w marcu po raz siódmy raz w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy - tym razem tempo tego spadku było najszybsze od czerwca 2009 roku. Poziom zatrudnienia w sektorze produkcyjnym zmalał siódmy miesiąc z rzędu - jest to najdłuższy okres spadków od ponad trzech lat, podkreśla Markit.

W całym I kw. 2013 r. indeks PMI w sektorze przetwórstwa przemysłowego nieznacznie wzrósł - do 48,5 pkt z 48,0 pkt w IV kw. 2012 roku, zwraca uwagę Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

>>> Czytaj też: Scenariusz cypryjski jest możliwy w Polsce

"Wciąż utrzymuje się on jednak w strefie negatywnej dynamiki wzrostu i jest tylko nieznacznie powyżej poziomu z trzeciego kwartału minionego roku (48,3)" - napisała Urbańska w komentarzu.

Komentując wynik za marzec, stwierdziła, że jest on rozczarowujący i sugeruje, że wyhamowanie trendu spowalniania wzrostu gospodarczego zapoczątkowanego w 2012 roku nadal pozostaje pod znakiem zapytania, nie wspominając już o szansach na wyraźne odbicie wzrostu w 2013.