Spowolnienie wzrostu może być zapowiedzią pozytywnego oddziaływania czynników o charakterze sezonowym w najbliższych miesiącach, związanych głównie ze wzrostem aktywności firm budowlanych, podkreślają analitycy.

"Skala wzrostu nieznacznie osłabła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zmiana taka może być zapowiedzią pozytywnego oddziaływania czynników o charakterze sezonowym w najbliższych miesiącach, związanych głównie ze wzrostem aktywności firm budowlanych. Natomiast czynniki o charakterze cyklicznym w dalszym ciągu oddziaływają niekorzystnie na rynek pracy" - głosi raport.

>>> Czytaj też: Etatów przybywa, ale zbyt wolno. Bezrobocie nakręcają wyże i plajtujące firmy

W kierunku spadku wartości wskaźnika, a tym samym poprawy sytuacji na rynku pracy, aktualnie działają cztery składowe i tyle samo składowych sygnalizuje wzrost bezrobocia, podał BIEC.

Reklama

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wzrosła w lutym br. o niespełna 0,1 punktu procentowego i kształtowała się na poziomie 13,6 proc., czytamy w materiale.

"Negatywna ocena sytuacji gospodarczej w kraju była czynnikiem, który najsilniej oddziaływał na wzrost wartości wskaźnika. Pomimo, że badania koniunktury wskazują na możliwość nieznacznej poprawy sytuacji w przetwórstwie przemysłowym w najbliższych miesiącach, to odsetek przedsiębiorstw planujących zwolnienia pracowników nadal znacząco przewyższa odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia" - napisano w raporcie.

Redukcje zatrudnienia planowane są w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości, choć skala przyszłych redukcji etatów jest nieco mniejsza od tej z ubiegłego miesiąca, podkreślono.

"Najsilniejszy pozytywny wpływ na wartości wskaźnika, działający w kierunku jego spadku , a więc jednocześnie spadku stopy bezrobocia miała składowa dotycząca liczby ofert pracy kierowanych do urzędów pracy. Po istotnym wzroście liczby wakatów rejestrowanych w PUP-ach odnotowanym w styczniu br. (na poziomie 17 proc.), w lutym wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł 32 proc." - napisał BIEC.

Przedsiębiorcy zgłosili do urzędów pracy ponad 23 tysiące więcej ofert pracy niż w ubiegłym miesiącu.

>>> Polecamy:Wszyscy święci ekonomii i ich recepty na kryzys