W ubiegłym roku wartość obrotów firm faktoringowych pierwszy raz w historii przekroczyła 100 mld zł i była o 26 proc. wyższa niż w 2011 r. – wynika z danych Polskiego Związku Faktorów. W tym czasie liczba przedsiębiorstw korzystających z tej usługi zwiększyła się o 14 proc. – do 4,7 tys., a liczba dłużników o 9 proc – do 89,2 tys.
Przedsiębiorstwa w wyniku spowolnienia zaczęły stosować wobec swoich kontrahentów zasadę ograniczonego zaufania i coraz lepiej się zabezpieczają.
Reklama

Wzrost ryzyka

Ryzyko handlowe znów rośnie – przede wszystkim na rynkach wschodzących. Firma Coface w swoim najnowszym raporcie wskazuje, że w krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu istnieje duże ryzyko niestabilności. Zaleca uważne przyglądanie się Wenezueli, Rosji, Chinom, Nigerii, Kazachstanowi nastawionym na duże wzrosty, ale i zmiany. Ostrzega przed potencjalnym protekcjonizmem Argentyny, Rosji, a w mniejszym stopniu Indii, które mogą tworzyć bariery chętnym do skorzystania z ich wzrostów. Przestrzega także przed rynkami, na których ma miejsce dynamiczny wzrost kredytowania – Chile, Turcją, Rosją, Wenezuelą.
Zalecenie? Handluj i inwestuj, ale bezpiecznie, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia. Michał Szumski, menedżer IFIS Finance, zauważa, że z powodu spadku popytu w Polsce wiele firm szuka możliwości inwestycji za granicą. – Sprzyja temu niski kurs złotego wobec praktycznie wszystkich najbardziej popularnych walut. Atrakcyjna cena powoduje, że nasze towary i usługi są również poszukiwane przez firmy zagraniczne zainteresowane obniżką własnych kosztów lub chęcią zaoferowania tańszych towarów swoim lokalnym odbiorcom – mówi.

Zalety zabezpieczeń

Eksporter może zabezpieczyć transakcje, korzystając z faktoringu eksportowego. – Produkt ten – co do zasady – odpowiada na takie samo zapotrzebowanie jak faktoring krajowy, niemniej jednak niesie ze sobą pewne korzyści dodatkowe, takie jak w przypadku faktoringu pełnego, ubezpieczenie ryzyk zagranicznych – tłumaczy Łukasza Kiliński, dyrektor handlowy w Coface. – Pozwala też w pewnym stopniu zastąpić akredytywy i inne narzędzia służące do finansowania obrotu zagranicznego, jak również – z racji finansowania odbywającego się w walucie sprzedaży – stanowi on idealne narzędzie zarządzania polityką kursową w przedsiębiorstwie – dodaje. Taki „naturalny hedging” może być bardzo wygodny szczególnie w sytuacji, w której np. kredyty zaciągnięte przez przedsiębiorstwo na finansowanie działalności również są wyrażone w obcej walucie.
Dodatkowo dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją płynność. – Klient otrzymuje pieniądze w ciągu 24 godzin od wystawienia faktury i może skorzystać z wielu usług dodatkowych – wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services. – Przed decyzją o finansowaniu sprawdzamy wiarygodność odbiorców, korzystając z dostępnych baz informacji, a także naszych biur w innych krajach. Dodatkowo do obowiązków faktora należy ściągnięcie należności od kontrahenta - dodaje. Tym samym firma korzystając z faktoringu eksportowego obok błyskawicznego finansowania transakcji, zyskuje o wiele więcej – przede wszystkim niwelowane jest ryzyko transakcji z niewiarygodnym kontrahentem, dodatkowo firma nie musi troszczyć się o zapłatę faktury, nie ma problemu bariery językowej – komunikację z odbiorcą po dostarczeniu towaru bierze na siebie faktor.

Wsparcie prawne

Klient może liczyć także na wsparcie w kwestiach prawnych – faktor pomoże we właściwym udokumentowaniu transakcji zgodnym z prawem handlowym obowiązującym w kraju kontrahenta. – Faktor ma operacyjną wiedzę w zakresie funkcjonującego w danym kraju prawa, które np. reguluje poprawne udokumentowanie wierzytelności. Właściwe dokumenty w przypadku braku zapłaty w terminie pomogą skuteczniej dochodzić należnej klientowi kwoty. To szczególnie ważne w przypadku firm z sektora MSP, które bardzo często doskonale prowadzą swój biznes w zakresie jego podstawowej i głównej działalności, ale z racji skali funkcjonowania nie mają wyspecjalizowanych służb mających zaawansowaną wiedzę prawną czy finansową na temat zagranicznych transakcji – przekonuje Grzegorz Pardela, dyrektor handlowy w Pragma Faktring.
O cenie tej usługi przedstawiciele branży mówią mniej chętnie. – Koszt zależy od wielu czynników, np. dokładnego zakresu wybranej usługi, liczby faktur objętych faktorowaniem i ich wysokości – wyjaśnia Grzegorz Pardela. Dlatego, jak twierdzi, koszt ustalany jest zawsze indywidualnie z danym klientem, zgodnie z jego potrzebami i optymalnie zaprojektowanymi pod nie rozwiązaniami.
Marta Ciemniewska dyrektor działu sprzedaży BRE Faktoring SA: Faktoring eksportowy w Polsce ma duże znaczenie
Od pięciu lat wartość wierzytelności sfinansowanych w ramach faktoringu eksportowego dynamicznie rośnie, choć nieco wolniej od całego rynku faktoringowego w Polsce. Według szacunków Polskiego Związku Faktorów w ubiegłym roku ponad 20 mld zł zostało skierowanych do faktoringu eksportowego, stanowiąc 19 proc. polskiego rynku faktoringowego. Oznacza to roczny wzrost o 20 proc., wobec prawie 22 proc. wzrostu w całej branży. Co ciekawe, udział faktoringu eksportowego w całym obrocie branży na świecie jest mniejszy: odpowiednio w Europie w 2011 r. wyniósł 192 mld euro, czyli 16 proc. rynku, a na świecie 274 mld euro, co stanowi 13 proc. wszystkich obrotów (zgodnie z danymi Factors Chain International).