Tymczasem duńscy deputowani i bankierzy zastanawiają się nad tym, czy nie pomóc kredytobiorcom niezdolnym do spłaty swoich pożyczek.
„W wielu krajach tego rodzaju pożyczki są zakazane” – mówi Yingbin Xiao, starszy ekonomista MFW – „Byłoby rozsądne dla Danii, gdyby stopniowo odeszła od tej polityki ze względu na związane z nią ryzyko. Duński rynek już doświadczył korekty”.
MFW dołącza się do innych krytycznych opinii, w tym banku centralnego i agencji Standard & Poor’s, dowodząc, że pożyczki obciążone jedynie odsetkami osłabiły duński rynek kredytów hipotecznych, szacowany na 500 mld dolarów. Chociaż model ten sprawił, że kredyty hipoteczne stały się dostępne także podczas recesji, to równocześnie zadłużenie jednostek osiągnęło rekordowy na świecie poziom 322 proc. uzyskiwanych dochodów – wynika z obliczeń S&P.
Duńskie banki hipoteczne zaczęły oferować klientom możliwość odroczenia spłat podstawowych rat pożyczki w 2003 roku. Według ocen branży, kredyty zaciągnięte tylko za odsetki stanowią dzisiaj 56 proc. niespłaconych długów hipotecznych. Ponad 100 tys. właścicieli domów w tym kraju może potrzebować pomocy – wynika z raportu sporządzonego w lutym przez Uniwersytet Południowej Danii.
Kredyty stanowią zbyt dużą część duńskiej gospodarki, szacowanej na 300 mld dolarów, aby banki mogły z nich zrezygnować z dnia na dzień – podkreśla MFW. Dlatego wyzwanie sprowadza się obecnie do ich eliminacji bez potęgowania ryzyka, które jest z tym związane - sugeruje Fundusz.
>>> Czytaj też: W Hiszpanii spadło bezrobocie. Po raz pierwszy od 2008 roku
Agencja S&P oświadczyła w zeszłym miesiącu, że Dania musi znaleźć sposoby, aby zachęcić kredytobiorców do spłaty długu. Rząd odrzucił plan sektora zmierzający do ograniczenia puli długu dotkniętego przez wymogi amortyzacji poprzez dokonanie podziału kredytów hipotecznych i dalsze stosowanie polityki kredytowej tylko za odsetki.
Od czasu krachu na rynku nieruchomości w 2008 roku ceny domów w Danii spadły ponad 20 proc. W efekcie znacznie mniej kredytobiorców może przedłużyć okres spłaty długu w ramach nowej umowy, która umożliwia regulowanie wyłącznie odsetek.
>>> Czytaj tez: Kryzys na Cyprze: jest porozumienie z trojką ws. pożyczek dla wyspy