Obaj brokerzy działają w kilkunastu krajach. Podobną drogą, choć na razie tylko w regionie, chce podążyć Noble Securities. We wrześniu ubiegłego roku uruchomił pierwszy zagraniczny oddział – w Rumunii. Przed kilkoma dniami ruszył kolejny.
– Po Bukareszcie wybór padł na Pragę, ponieważ z analiz, które mamy, wynika, że w Czechach jest relatywnie duże zainteresowanie rynkiem walutowym. Dlatego chcemy być tam obecni – uzasadnił Czcibor Dawid, prezes Noble Securities. – Argumentami przemawiającymi za wyborem tego rynku były również sąsiedztwo geograficzne i podobieństwa kulturowe. To ułatwia budowanie biznesu poza granicami – dodał.
Broker tworzy zagraniczne placówki, by rozszerzać sieć dystrybucji dla swojej platformy foreksowej Noble Markets MT4. Oferta Noble Securities obejmuje możliwość inwestowania w kontrakty na ponad 200 różnych instrumentach finansowych, m.in. na rynku walutowym, surowcowym oraz indeksów giełdowych.
Zagraniczne plany brokera, poza rozbudową sieci oddziałów stacjonarnych, obejmują też organizowanie obsługi zdalnej. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć internetowy oddział, który obsługiwałby klientów chcących inwestować na rynku forex na Słowacji, a w maju – na Węgrzech.
Reklama
– Myślimy o dalszych lokalizacjach – deklaruje Dawid. – Naszym priorytetem na ten rok jest uruchomienie działalności na Węgrzech i na Słowacji oraz zbudowanie jej do odpowiedniej skali na tych rynkach oraz w Czechach i w Rumunii.
Broker nie ujawnia, ile wydał dotychczas na zagraniczną ekspansję i jakie nakłady zamierza jeszcze ponieść na ten cel. O tym, jak istotna jest dla niego Europa Środkowa, może jednak świadczyć to, że jeszcze w tym roku ok. 30 proc. rachunków miałoby pochodzić z zagranicy. Za rok co drugi rachunek w Noble Securities ma być spoza Polski. Obecnie broker ma 31,5 tys. kont do handlu na GPW oraz 2,5 tys. foreksowych.
W 2012 r. przychody (przed audytem) biura wyniosły 81,7 mln zł, zaś jego zysk 21,3 mln zł. Udział Noble Securities w obrotach na rynku kasowym GPW nie przekracza 1 proc., jest jednak bardzo aktywny na rynku kontraktów terminowych i produktów strukturyzowanych. W I kw. tego roku jego udziały w obrotach tymi instrumentami wyniosły odpowiednio 5,8 proc. i 4,2 proc. (lokuje to brokera w pierwszej dziesiątce pośredników w tych segmentach).