Sprzedaż monet o wadze 1/10 uncji została zawieszona po tym, jak popyt na nie wzrósł w 2013 roku dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem. W kwietniu całkowita sprzedaż amerykańskiego złotego orła potroiła się w stosunku do poprzedniego miesiąca – wynika z komunikatu mennicy.

Nabywcy z Indii, Chin i Japonii dołączyli do konsumentów z USA i Australii w pospiesznych zakupach biżuterii i monet, gdy w połowie miesiąca kontrakty na kruszec spadły o 13 proc. w ciągu dwóch dni. Hindusi szturmowali sklepy i banki, szukając ozdób, monet i sztabek złota. Zakupy w australijskiej mennicy Perth Mint podwoiły się, a sprzedaż detaliczna w Chinach podskoczyła trzykrotnie.

>>> Czytaj też: Cena złota spadła w ciągu dwóch dni najmocniej od 30 lat

- To był dla nas wyjątkowy tydzień – mówi Michael Kramer, prezydent nowojorskiej firmy MTB, która jest dealerem upoważnionym do kupowania monet bezpośrednio w mennicy. Dodał, że jeszcze nie zakłada się zawieszenia sprzedaży cięższych monet. Poza najmniejszymi monetami mennica sprzedaje także 22-karatowe złote monety American Eagle o wadze 1 uncji, połowy uncji i jednej czwartej uncji. Michael White, rzecznik US Mint powiedział, że największą popularnością cieszą się monety o wadze 1 uncji.

Reklama

Pogoń indyjskich konsumentów za bransoletami i monetami sprawił, że jubilerzy oferują premie za import złota, ponieważ kupcy i banki wyprzedały wszystkie zapasy. Jubilerzy w wielkich miastach płacą prawie 800 rupii (14,73 USD) za 10 gram złota, podczas gdy sklepikarze na prowincji muszą za tę ilość kruszcu wyłożyć około 1200 rupii.

Obroty wyrobami ze złota w Hongkongu i Makao podczas weekendu rozpoczynającego się 13 kwietnia podskoczyły o 150 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem – ocenia Dennis Lau, dyrektor operacji handlowych w Chow Sang Sang Holdings. Natomiast Japończycy po raz pierwszy od ośmiu lat staną się nabywcami złota netto. Wobec spadku wartości jena i spodziewanego skoku inflacji, kruszec jest traktowany jako zabezpieczenie kapitału.

Na platformie Comex w Nowym Jorku kontrakty na złoto podrożały w środę o 1 proc. do 1423,20 USD za uncję, czyli około 100 dolarów wyżej od notowania na poziomie 1321,50 dolarów w dniu 16 kwietnia, najniższym od przeszło dwóch lat. Ceny spady o 26 proc. z rekordowego poziomu 1923,70 dolarów z września 2011 roku.

>>> Polecamy: Rynek surowców: spadek cen miedzi i ropy powinien martwić bardziej niż złoto