Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło założenia funkcjonowania w okresie 2014–2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), następcy Programu Obywatelskiego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Główne cele POIR to wspieranie badań naukowych i innowacji, rozwój technologiczny i podnoszenie konkurencyjności małych i średnich firm. – Chcemy położyć większy nacisk na współpracę sektorów nauki i biznesu, co powinno zwiększyć stopień komercjalizacji nauki i wykorzystanie jej w gospodarce – mówi wiceminister Iwona Wendel.
Najważniejsza zmiana, którą wprowadzi POIR, to tzw. inteligentne specjalizacje. Wsparcie unijne będzie kierowane głównie na te obszary, które mają potencjał rozwojowy. Z jednej strony rząd opracowuje katalog wybranych dziedzin nauki i obszarów gospodarki, w których nasz kraj może się specjalizować (po stronie gospodarki określono już 99 branż i technologii oraz 10 obszarów po stronie naukowej). A regiony muszą określić, w czym mogą się specjalizować, by liczyć na jak największe wsparcie.
Reklama
– Nie muszą to być tylko specjalizacje z zakresu hi-tech. Wsparcie może dotyczyć np. produkcji mebli, jeśli region w tym zechce się specjalizować – tłumaczy Marcin Łata, dyrektor departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w MRR. Projekty wchodzące w zakres inteligentnych specjalizacji. będą premiowane. – Mogą to być dodatkowe punkty albo specjalnie przeznaczona alokacja – mówi Łata.
Resort zapewnia, że zniknie problem doliny śmierci (sytuacji gdy kończy się wsparcie unijne dla firmy innowacyjnej w momencie, gdy trzeba rozpocząć produkcję). W ramach POIR realizacja projektów odbywać się ma na zasadzie od pomysłu do przemysłu – wsparcie tworzenia innowacji będzie się działo w całym cyklu, tj. od fazy badań, poprzez etap prac rozwojowych, do wdrożenia.
MRR zastrzega, że są to wstępne założenia POIR, które mogą ulec zmianie. W okresie 23 maja – 14 czerwca w siedmiu miastach (m.in. w Gdańsku, we Wrocławiu i w Warszawie) odbędą się spotkania konsultacyjne adresowane przede wszystkim do przedsiębiorców i jednostek naukowych. Program operacyjny w ostatecznej wersji ma być przygotowany do końca tego roku.