W 2013 r. najwięcej – prawie 16 mln – ludzi odwiedzi Bangkok, pierwsze azjatyckie miasto, które zwyciężyło w rankingu. Stolica Tajlandii o 20 tys. odwiedzających wygrała z Londynem. Z 20 najczęściej odwiedzanych miast na świecie w Azji leży ich 11. Z 20 miast o największym przyroście liczby odwiedzin aż 16 leży w Azji, w tym rekordowe Chengdu, gdzie liczba odwiedzin uległa potrojeniu od 2009 r.
Osobną kwestią są pieniądze, które wydadzą goście. W tym roku najwięcej pieniędzy zostanie w Nowym Jorku, który zarobi na odwiedzających 18,6 mld dol. Bangkok, chociaż zobaczy go 4,5 mln ludzi więcej, zyska znacznie mniej, bo tylko 14,3 mld dol. Dobrze stolicy Tajlandii wróży na przyszłość rosnąca chęć turystów do przepuszczania tam coraz większych sum pieniędzy. W tym roku mają tam wydać o jedną dziesiątą więcej niż w ubiegłym.
Europa wciąż jest atrakcyjnym miejscem, ale blednie przy Azji. Z 20 najczęściej odwiedzanych miast 7 leży na Starym Kontynencie. Słabo prezentuje się zwłaszcza sytuacja Paryża, który w tym roku ma odwiedzić mniej gości niż w roku ubiegłym. Spadek nie jest duży, bo tylko o 0,7 proc., ale spada też chęć turystów do wydawania pieniędzy we francuskiej stolicy. Nawet jednak na Starym Kontynencie czuć oddech Orientu. Jeśli utrzyma się rosnący trend, w 2016 r. Stambuł prześcignie Paryż. Z naszego regionu do pierwszej dziesiątki ulubionych przez turystów europejskich miast należy Praga z 4,4 mln odwiedzin.
Reklama

>>> Czytaj również: Hiszpania: rosyjski turysta wydaje więcej niż inni

ikona lupy />
Turyści / ShutterStock
ikona lupy />
Times Square, Nowy Jork. / Bloomberg