Problemu to nie rozwiąże, ale państwa unijne otrzymają wymierne wsparcie w walce z bezrobociem wśród młodych ludzi.

W Unii Europejskiej ponad pięć i pół miliona młodych ludzi jest bez pracy. W Grecji i Portugalii - ponad połowa.

6 miliardów euro, z czego 2 miliardy złotych dla Polski. Jeden miliard w 2014, drugi w 2015 roku. Minister do spraw europejskich Piotr Serafin tłumaczył, że chodzi o to, by działać w szybko. W Polsce bez pracy jest bowiem ponad 27 procent osób poniżej 25-tego roku życia. "Istota tego pomysłu polega na tym, byśmy środki, które były zaplanowane na lata 2014-2020, skoncentrowali w latach 2014-2015 i zastosowali uproszczone procedury, tak by mogły płynąć od 1 stycznia przyszłego roku", mówił minister.

>>> Czytaj również: Hiszpania: powrót na wieś ratunkiem dla młodych bezrobotnych

Reklama

Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przygotowuje już konkretne projekty, które pozwolą skuteczniej walczyć z bezrobociem młodych ludzi. Pieniądze z Brukseli zadanie ułatwią. „To nie są może gigantyczne pieniądze, ale dwa miliardy złotych w ciągu dwóch lat dedykowane precyzyjnie na aktywizację zawodową młodych, miejsca pracy, szkolenia, staże, to jest rzecz nie do pogardzenia”, podkreślił szef rządu.

Unii Europejskiej zależy na tym, by osoby poniżej 25. roku życia otrzymywały w ciągu czterech miesięcy od momentu utraty pracy bądź ukończenia szkoły ofertę pracy, dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego. pieniądze mają trafić do tych regionów, gdzie bezrobocie wśród młodych ludzi przekracza 25 procent.

>>> Czytaj również: Europie grozi stracone pokolenie. KE wzywa do natychmiastowych działań

Więcej pieniędzy dla młodych bezrobotnych

Więcej pieniędzy dla młodych bezrobotnych z unijnego budżetu na lata 2014-2020. To przesłanie pierwszego dnia europejskiego szczytu w Brukseli. Początkowo planowano przeznaczyć 6 miliardów euro na walkę z bezrobociem wśród młodych. Teraz będzie to o 2 miliardy euro więcej.

Dlatego kwota dwóch miliardów złotych dla Polski może powiększyć się o dodatkowe środki.

„Nie ryzykowałbym precyzyjnej symulacji, ile to będzie oznaczało dla Polski więcej, bo brakuje pewnych konkretów, ale można dziś powiedzieć, że to jest dwa razy miliard i plus. A o tym plusie porozmawiamy” - powiedział premier Donald Tusk.

Polska musi do końca roku przygotować dobre projekty, by otrzymać unijne fundusze. Szef rządu zapewnił, że ministerstwo pracy już nad nimi pracuje. „To będzie dla nas na pewno konkretne, nie jakieś gigantyczne, ale wzmocnienie, jeśli chodzi o środki na walkę z bezrobociem wśród młodych” - dodał.

Powiększenie puli pieniędzy przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych stało się możliwe dzięki uzgodnionym wczoraj poprawkom do budżetu, które pozwalają na przenoszenie niewykorzystanych pieniędzy z roku na rok. Poinformował o tym szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. „Większa elastyczność oznacza, że niewykorzystane pieniądze idą do wspólnego worka i będą przeznaczone na wspieranie zatrudnienia, przede wszystkim wśród młodych, ale także na innowacje i badania” - powiedział szef Rady Europejskiej.