W najbliższych kwartałach można spodziewać się dalszego spadku dynamiki łącznej wartości kredytów, choć nie jest wykluczone, że pojedyncze produkty odnotują silniejszy wzrost niż w ostatnich sześciu miesiącach - np. kredyty obrotowe dla MSP, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego".

"Nie można też wykluczyć, że dynamika kredytów dla sektora niefinansowego przejściowo może przyjąć wartości ujemne, co wpływałoby negatywnie na koniunkturę gospodarczą. Wydaje się jednak, że prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest ograniczone. Sytuacja sektora bankowego nie wskazuje na możliwość wystąpienia silniejszego procyklicznego zredukowania podaży kredytu (credit crunch)" - głosi raport.

Bank centralny zaznaczył, że perspektywy kredytów konsumpcyjnych poprawiły się na skutek antycyklicznego złagodzenia wymogów Rekomendacji T, w szczególności zaś wprowadzenia możliwości udzielania kredytów z wykorzystaniem uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta. Z drugiej strony,pesymistyczne nastroje konsumentów, odzwierciedlone w niskich wartościach wskaźników koniunktury konsumenckiej, nie będą sprzyjały silnemu wzrostowi akcji kredytowej.

"Można się spodziewać, że liberalizacja zasad udzielania kredytów konsumpcyjnych przez banki może przyczynić się do przepływu części klientów firm pożyczkowych do banków. Złagodzenie Rekomendacji będzie zatem w obecnych warunkach wspierać akcję kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych, choć może nie mieć istotnego znaczenia dla wzrostu popytu konsumpcyjnego" - podał bank.

Reklama

NBP wskazuje także, że spodziewa się utrzymania niższego popytu na kredyty mieszkaniowe m.in. na skutek zakończenia od stycznia 2013 r. programu "Rodzina na swoim", co ograniczy zdolność kredytową części potencjalnych kredytobiorców. Kredyty udzielane w ramach programu w latach 2010-2012 stanowiły średnio ok. 40% przyrostu złotowych kredytów mieszkaniowych.

Słabe nastroje przedsiębiorców, niepewność odnośnie perspektyw koniunktury oraz odczuwany niski popyt na rynku krajowym będą powodować, w ocenie NBP, dalsze obniżanie tempa wzrostu kredytów dla firm, szczególnie kredytów inwestycyjnych.

Jednocześnie wzrost kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie wspierany przez rządowy program Portfelowej Linii Gwarancyjnej De Minimis uruchomiony w marcu br. W ramach programu firmy mikro oraz MSP mogą ubiegać się o gwarancje na kredyt do wysokości 3,5 mln zł, maksymalnie na 27 miesięcy.

NBP podkreślił, że porównanie dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw z tempem wzrostu gospodarczego pozwala stwierdzić, że od końca 2004 r. wzrost zapotrzebowania przedsiębiorstw na finansowanie za pomocą kredytu bankowego następuje średnio po czterech kwartałach od poprawy koniunktury.

"Najnowsza projekcja makroekonomiczna NBP wskazuje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w II połowie 2013 r. Wydaje się więc, że przyśpieszenia tempa wzrostu kredytów dla sektora przedsiębiorstw można się spodziewać najwcześniej w II połowie 2014 r." - podał bank centralny.

NBP zaznaczył także, że osłabienie wzrostu akcji kredytowej wpłynie niekorzystnie na wyniki finansowe banków w 2013 r., nie należy jednak spodziewać się zagrożenia stabilności finansowej sektora bankowego z tego powodu.

Analiza przeprowadzona w lipcowej edycji "Raportu" opiera się na danych dostępnych do 31 maja 2013 r. (cut-off date).