Po rewizji za maj mieliśmy odczyt na poziomie 5,14 mln, więc teoretycznie różnica nie jest zbyt duża. Te dane mogły jednak rynek zaskoczyć, jeżeli uwzględnimy wyraźną poprawę w nastrojach pośredników nieruchomości NAHB – dane poznaliśmy w zeszły wtorek. Tyle, że dotyczyły one lipca, a nie czerwca…

Na wykresie BOSSA USD widać, że zaczynamy łamać wspominany rano poziom 69,60 pkt., co może stać się akceleratorem do wyraźniejszego ruchu w najbliższych dniach. Zwłaszcza, że EUR/USD ustanowił dzisiaj nowe maksimum na 1,3215 – 11 lipca był to poziom 1,3206.

Kalendarz na wtorek nie obfituje w znaczące publikacje, ale inwestorzy mogą uwzględniać ryzyko płynące z nocnej publikacji PMI dla Chin (środa godz. 3:45). To szacunki Markit/HSBC, które dla części rynku są bardziej wiarygodne, niż oficjalne publikacje chińskich statystyków. Tymczasem ostatnie miesiące przynosiły sukcesywny spadek indeksu PMI – ostatnio do 48,2 pkt. w czerwcu – a inwestorzy coraz bardziej obawiają się spowolnienia tamtejszej gospodarki (choć tamtejsze władze robią wszystko, aby temu „zaprzeczyć”). W środę przed południem mamy też publikacje szacunków PMI ze strefy euro. Szacunki zakładają dalszą poprawę, ale obawy o euro-gospodarkę nadal się utrzymują.

Reasumując, obawy związane z publikacjami zaplanowanymi na środę, mogą ograniczać potencjalne osłabienie dolara w najbliższych kilkunastu godzinach. Rynek może się obawiać, że gorsze odczyty z Chin zwiększą awersję do ryzyka i umocnią dolara. Chociaż tak nie musi się stać.

Reklama

Naruszenie szczytu na EUR/USD (1,3206) to teoretycznie sygnał to dalszego ruchu w górę. W rannym komentarzu zwracałem jednak uwagę, że poziom ten nie ma aż tak dużego znaczenia – kluczowe są dopiero okolice 1,3240. Ich złamanie może otworzyć drogę do testowania 1,3280-1,3300 – rejon ten wyznacza też potencjalne ograniczenie kanału wzrostowego. Wsparcie to teraz okolice 1,3160-80.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.