Stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła na koniec czerwca tego roku do 13,2 proc. z 13,5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W czerwcu ubiegłego roku stopa ta wyniosła 12,3 proc.

Pod koniec czerwca tego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 109,1 tys. bezrobotnych Polaków. To o 3,1 proc. mniej niż przed miesiącem i o 7,4 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w końcu czerwca 177,7 tys. wobec 176,2 tys. miesiąc wcześniej. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 176,5 tys. osób.

Bez prawa do zasiłku pozostaje 1 769,1 tys. osób czyli 83,9 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

>>> Polecamy: Aktywność zawodowa w Europie: Dlaczego Europejczycy nie szukają pracy?

Reklama

Dane GUS są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), które na początku miesiąca podało, że stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 13,2 proc.

Choć sytuacja na rynku pracy lekko się poprawia, to szanse na utrzymanie zapisanej w ustawie budżetowej stopy bezrobocia na poziomie 13 proc. pod koniec 2013 roku są bardzo niewielkie. Przedstawiciele rządu sami przyznają, że będzie ona znacznie wyższa. Według założeń do przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia w grudniu 2014 roku ma wynieść 13,8 proc.

Analitycy podkreślają, że czerwcowy spadek stopy bezrobocia ma charakter sezonowy i nie należy spodziewać się rychłego ożywienia na rynku. "Stopa bezrobocia po odsezonowaniu wzrosła do 13,57 z 13,53 w maju. Oznacza to, że spadek stopy bezrobocia był jednorazowy, a na trwałą poprawę przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do 2014 roku" - komentuje Marcin Pietrzak, analityk TMS Brokers.

Wielkopolska oazą na rynku pracy

Najwyższe bezrobocie w Polsce wciąż utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim (20,2 proc.), kujawsko-pomorskim (17,6 proc.), zachodniopomorskim (17 proc.) oraz w podkarpackim (15,4 proc.) i świętokrzyskim (15,4 proc.).

Najniższą stopą bezrobocia może poszczycić się województwo wielkopolskie (9,7 proc.). Na drugim miejscu plasuje się województwo mazowieckie (11,1 proc.), a na trzecim śląskie (11,2 proc.). W Małopolsce stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 11,5 proc.

Jak podaje GUS, w z porównaniu z majem 2013 r. spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach - najbardziej znaczący w opolskim (o 5,0 proc.), pomorskim ( o 4,3 proc.) i zachodniopomorskim ( o 4,1 proc.).

W porównaniu z czerwcem 2012 r. liczba bezrobotnych zwiększyła się jednak we wszystkich województwach, przy czym największy przyrost miał miejsce w województwie mazowieckim (12 proc.), małopolskim (10,8 proc.) i śląskim ( 10,6 proc.).

"By walczyć z bezrobociem powinniśmy się mniej skupiać na pomocy socjalnej, a bardziej na ułatwieniach dla przedsiębiorców" - uważa dr Dariusz Woźniak, ekonomista z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Jak dodaje, musimy mieć zdrowy system finansów publicznych, bo to jest obecnie największa bolączka polskiej gospodarki. Ekspert zwrócił też uwagę na konieczność zmniejszenia obciążeń, które podnoszą koszty pracy.

>>> Czytaj też: Ekonomiści: Sytuacja na rynku pracy wyraźnie poprawi się dopiero w 2014 r.

ikona lupy />
Bezrobotni zarejestrowani i stopa bezrobocia, źródło: GUS / Media