Nadmieniłem również, że niewielki spadek (nie naruszający poziomu 48 pkt.) może być już uwzględniony przez rynek. Teraz warto jeszcze dodać kolejną rzecz – niezależnie od faktu, że słowa premiera Li Keqianga „gwarantujące” wzrost PKB na poziomie nie niższym od 7 proc. należy uznać za polityczny PR, to jednak w krótkim horyzoncie mogą one uodpornić rynek na słabe dane z Chin. Innymi słowy, nocny odczyt z Chin nie powinien zaszkodzić rynkom i tym samym po dzisiejszej przerwie dolar powinien powrócić do trendu spadkowego.
Informacje z Chin będą mieć duże znaczenie dla notowań australijskiego dolara. Ale nie tylko one – o godz. 3:30, czyli 15 minut przed danymi z Państwa Środka opublikowana zostanie dynamika inflacji konsumenckiej w Australii za II kwartał. Mediana oczekiwań zakłada, że CPI przyspieszył do 0,5 proc. kw/kw (w I kwartale było to 0,4 proc. kw/kw) i 2,5 proc. r/r. Publikowane ostatnio zapiski z lipcowego posiedzenia RBA wskazały, że członkowie banku centralnego zaczynają bliżej przyglądać się perspektywom inflacji w kontekście wyraźnego osłabienia się AUD w ostatnich miesiącach. Innymi słowy – kombinacja nieco wyższej inflacji CPI za II kwartał w Australii, oraz nieznacznego odbicia wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu, może być odebrana jako mocny sygnał, że RBA wstrzyma się z cięciem stóp w sierpniu, ale i też we wrześniu. Będzie to jednocześnie mocny sygnał do umocnienia dolara australijskiego.

Ciekawe wskazania płyną z dziennego wykresu AUD/USD, na którym widać modelową konsolidację – wsparcia i opory określają widoczne pomarańczowe pasma – odpowiednio 0,9105-0,9155 i 0,9265-0,9325. Jednocześnie w okolicach 0,93 przebiega spadkowa linia trendu. Wskaźniki techniczne dają coraz wyraźniejsze wskazania, co do możliwego wyjścia górą. W takiej sytuacji zwyżka może być dość dynamiczna i w kilka dni możemy przetestować okolice 0,9520-0,9575. Po drodze ważny opór można zlokalizować w rejonie 0,9380.

Wykres dzienny AUD/USD

Na EUR/USD mieliśmy dzisiaj korektę, która zatrzymała się w opisywanej rano strefie wsparcia 1,3160-80. Po południu dolar zaczął znów tracić – notowania wróciły w okolice 1,32. Wpływ na to mogły mieć rozczarowujące dane FED z okręgu w Richmond – wskaźnik aktywności spadł w lipcu do -11 pkt. z +8 pkt. Teoretycznie rynek nie zwraca na to uwagi – liczą się Nowy Jork, Filadelfia i Chicago – ale tym razem wahnięcie w dół może być niepokojące…. Technicznie EUR/USD realizuje zakreślony wcześniej scenariusz wzrostu. Kluczowy opór to 1,3240. Jego złamanie da pretekst do wzrostu w okolice 1,3280-1,3300. Oczywiście zwyżkom pomogłyby lepsze dane z Chin, które poznamy w nocy.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.