Dla inwestorów walutowych bardziej interesujące może być to, że nowy plan Obamy dotyczący podatku od osób prawnych obejmuje nowy podatek w wysokości 5,25%
od zysków zagranicznych, bez względu na to, czy podlegają repatriacji, co może skutkować obecnie znacznym napływem dolarów amerykańskich rzędu 2 bln USD z tytułu zysków zatrzymanych za granicą.

Reakcja na rynku była dość stonowana ze względu na wizję tunelu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ponadto jest to problem długoterminowy i nic jeszcze nie jest definitywne. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej może to być istotny czynnik zmian i wyjątkowe wsparcie dla waluty amerykańskiej, o ile plan ten ostatecznie zostanie przyjęty. Obama naturalnie szuka sposobów rozpędzenia gospodarki przed przyszłorocznymi wyborami śródokresowymi, a republikanie będą dążyć do zniweczenia tych planów na tyle, na ile będzie to możliwe, aby zdobyć ewentualne poparcie przed wyborami. Można oczekiwać, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach problem ten będzie zyskiwać na wadze.

FOMC

Kolejny raz najnowsze wskazówki i przymilania prezesa Bena Bernankego i nieoficjalnych źródeł z Fed stanowczo wykluczały jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, równocześnie zrzucając odpowiedzialność za ewentualne zawężanie zakupów aktywów na najnowsze dane. Jest to w pełni uwzględnione w cenie, jednak w przypadku potwierdzenia przewidywanej korekty w dół progu stopy bezrobocia (według artykułu Hilsenratha nowy próg może wynieść 6,0 proc. w porównaniu z obecnym 6,5 proc.), nastąpi kolejne osłabienie dolara.

Reklama

Niemniej jednak trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek przedłużające się osłabienie dolara, chyba, że zostaną spełnione wszystkie następujące warunki: 1) bardzo słabe dane ze Stanów Zjednoczonych przed początkiem przyszłego tygodnia, 2) niezobowiązujące „nicnierobienie” na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England, oraz 3) bardziej gołębia, niż przewidywano, korekta języka ogłaszania polityki pieniężnej.

Nie zapominajmy o danych

Nie należy zapominać, że poza posiedzeniem FOMC poznamy dzisiaj również istotne dane, w tym m.in. wskaźnik zatrudnienia ADP i pierwsze szacowane PKB Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale. Czeka nas także publikacja wskaźnika PMI Chicago, a jutro wskaźnika zatrudnienia w sektorze wytwórczym ISM. Inwestorzy w parze USD/CAD powinni również pamiętać o majowym raporcie na temat kanadyjskiego PKB. Dzisiejszej nocy w wypełnionym kalendarzu azjatyckim znajdą się m.in. ważne dane dotyczące Australii i Chin.

Uwagi techniczne

EUR/USD – kilka najbliższych sesji dotyczyć będzie pytania, czy ponownie spadniemy
do obszaru 1,3000-1,3200, czy też do gry wejdzie wierzchołek 1,3400+ po przełamaniu powyżej oporu na poziomie 1,3300. Wolałbym pierwszy scenariusz, jednak z zastrzeżeniami, o których mowa w odniesieniu do FOMC powyżej.

GBP/USD i EUR/GBP – funt szterling był ostatnio bardzo słaby – w szczególności wczoraj
i dzisiaj rano – w porównaniu z parą EUR/GBP. Vodafone najwyraźniej kupuje dość dużą spółkę niemiecką (Kabel Deutschland) w ramach transakcji wartej podobno niemal 8 mld GBP. W ujęciu technicznym istotny jest obszar 0,8700+, z wierzchołkiem cyklu, podobnie jak wcześniej tego roku, w okolicach 0,8815. W parze GBP/USD istotne jest pytanie, czy spadniemy teraz do obszaru 1,5200-1,5000, czy też w następnych dniach utrzyma się wyższy przedział w kierunku 1,5500. Ponowny ruch poniżej 1,5000 w następnych dniach może stanowić test dołków z 2010 r. w kierunku 1,4225, jednak w tym celu niezbędna będzie gołębia interwencja ze strony prezesa BoE, Marka Carneya, oraz słabsze dane z Wielkiej Brytanii.

USD/JPY – 97,50 wydaje się kluczowy jako ewentualny obszar zwrotny – mocny punkt zwrotny poniżej przy awersji do ryzyka może ostatecznie oznaczać test 200-dniowej średniej ruchomej, która szybko rośnie z obecnego poziomu ok. 92,75. W górnej części musimy zaczekać na odzyskanie 100,00, zanim zaczniemy żywić jakiekolwiek nadzieje na wzrost.

CHF – frank szwajcarski jest wyjątkowo przeceniony, jednak zaczekajmy, aż rynek przyjmie ten fakt do wiadomości, zanim uznamy, że nadszedł czas sprzedaży. Kluczowym obszarem wsparcia dla pary EUR/CHF jest 1,2300/1,2250 (drugi z tych poziomów jest zbliżony do 200-dniowej średniej ruchomej i rosnącej linii trendu), natomiast 0,9250/0,9200 wydaje się ważnym obszarem wsparcia dla pary USD/CHF.

AUD/USD – 0,9000 ponownie w grze – przynajmniej test poniżej poziomów wygaśnięcia
w najbliższym terminie i ewentualna rozgrzewka przed ostatecznym przejściem do 0,8500, mimo iż już od ponad miesiąca znajdujemy się w przedziale 0,9300-0,9000.

USD/CAD – kluczowe wsparcie w tym przypadku to 1,0300/1,0250 – chciałbym, żeby się utrzymało i doszło do rajdu do poziomu 1,0400 w ramach wstępnego potwierdzenia i do ostatecznego poziomu 1,0500, aby ożywić spór na temat strukturalnego wzrostu. Ruch i zamknięcie poniżej 1,0250 praktycznie rozwiewa nadzieje na wzrost.

Najważniejsze dane ekonomiczne:

• Japonia: lipcowy wskaźnik PMI sektora wytwórczego Markit/JMMA wyniósł 50,7
w porównaniu z majowym 52,3
• Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw ANZ w lipcu wzrósł do 52,8
w porównaniu z majowym 50,1
• Niemcy: czerwcowy wskaźnik sprzedaży detalicznej -1,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz -2,8 proc. w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,2 proc./+0,5 proc. oraz majowym +0,8 proc. w ujęciu rok do roku
• Szwajcaria: czerwcowy wskaźnik konsumpcji UBS wyniósł 1,44 w porównaniu
z majowym 1,45
• Szwajcaria: lipcowy wskaźnik KOF Swiss Leading Indicator wyniósł 1,23 w porównaniu
z przewidywanym 1,22 i czerwcowym 1,15
• Niemcy: zmiana liczby osób bezrobotnych w lipcu wyniosła -7 tys. w porównaniu
z przewidywanym 0 tys. i majowym -13 tys.
• Niemcy: stopa bezrobocia w lipcu bez zmian na poziomie 6,8% zgodnie
z przewidywaniami.
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)
• Strefa euro: stopa bezrobocia w czerwcu (09:00)
• Strefa euro: szacowany wskaźnik CPI w lipcu (09:00)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik zmiany zatrudnienia w czerwcu ADP (12:15)
• Kanada: PKB w maju (12:30)
• Stany Zjednoczone: szacowany PKB w drugim kwartale (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM Milwaukee w lipcu (13:00)
• Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej i jej produktów (14:30)
• Stany Zjednoczone: decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych i publikacja oświadczenia w sprawie polityki pieniężnej (18:00)
• Australia: lipcowy wskaźnik wyników sektora wytwórczego AiG Performance
of Manufacturing Index (23:30)
• Australia: lipcowy indeks cen domów RPData/Rismark (00:00)
• Chiny: lipcowy wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (01:00)
• Australia: wskaźnik sprzedaży nowych domów HIA w lipcu (01:00)
• Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym HSBC/Markit (01:45)