Szacunki ADP nt. wzrostu etatów w gospodarce okazały się lepsze od prognoz (wzrost o 200 tys. wobec spodziewanych 180 tys. ), co zwiększyło apetyty przed piątkowymi odczytami Departamentu Pracy USA. Jeżeli te wskażą na odczyt ponad 200 tys. etatów poza rolnictwem i spadek stopy bezrobocia poniżej 7,5 proc., to rynek otrzyma mocne argumenty przemawiające za ograniczeniem programu QE3 we wrześniu. Zwłaszcza, że o godz. 14:30 napłynęły zaskakująco dobre dane nt. wzrostu PKB w II kwartale. Po tym, jak rynek spekulował nt. słabego odczytu, okazało się, że to wyniósł on 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym, a dane za I kwartał zostały zrewidowane do 1,1 proc. z 1,8 proc. Pewnym rozczarowaniem były dzisiaj dane z Chicago – indeks PMI dla tego regionu wzrósł w lipcu nieznacznie, bo do 52,3 pkt. z 51,6 pkt. – oczekiwano 54 pkt. To może wpłynąć na jutrzejszy odczyt ISM dla przemysłu – pobicie szacunków na poziomie 52 pkt. może być trudne.

Trudno oczekiwać, aby FED w komunikacie mógł próbować łagodzić dotychczasowy przekaz, tak jak to sugerowano kilka dni temu w artykule Wall Street Journal – to może umocnić dolara. Niemniej Rezerwa Federalna raczej nie da konkretnej zapowiedzi, że QE3 będzie ograniczony już we wrześniu. A to może w pierwszym momencie zostać odebrane negatywnie – innymi słowy w ciągu kilkunastu sekund po godz. 20:00 czeka nas spora zmienność. Później dolar powinien zacząć zyskiwać w czym powinny pomóc też nocne dane z Chin – niewykluczone, że rządowy odczyt PMI, który poznamy o godz. 3:00 będzie gorszy od spodziewanych 49,8 pkt.

Na wykresie EUR/USD widoczne było dzisiaj złamanie wczorajszego minimum na 1,3233, co zaowocowało spadkiem do 1,3206. Później byliśmy świadkami ruchu powrotnego w okolice 1,3270. Jednak to, że rynek spadł dzisiaj poniżej wcześniejszych dołków, sprawia, że trudno oczekiwać czasowego wybicia ponad 1,3301, w tym testowania okolic 1,3318 (85,4 proc. zniesienia Fibonacciego). Jutro mamy szanse na testowanie okolic 1,3160-80.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama