Wczorajsze dane makroekonomiczne niewątpliwie pozytywnie zaskoczyły rynki, w szczególności lipcowe odczyty wskaźników PMI dla przemysłu. O godzinie 9:00 poznaliśmy publikację dla Polski. Wskaźnik PMI w tym przypadku wzrósł do 51,1 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 50,1 pkt. Odczyt powyżej 50 pkt jest sygnałem ożywienia w sektorze przemysłowym i w przypadku polskiej gospodarki jest to pierwszy tak dobry odczyt od marca 2012 r. Obok ostatnich danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej jest to kolejny zwiastun poprawy koniunktury. Zaraz po publikacji złoty nieznacznie zyskał na wartości.

Nie rozczarowały także dane dla Niemiec, Francji i całej strefy euro. Finalna publikacja wskaźnika PMI dla Niemiec pokazała wzrost do 50,7 pkt przy konsensusie rynkowym na poziomie 50,3. Wzrósł także francuski PMI aczkolwiek w tym przypadku zabrakło 0,1 pkt do wartości prognozowanej i 0,3 pkt do poziomu 50 pkt. Bardzo dobry odczyt odnotowała cała strefa euro. Indeks wzrósł do 50,3 pkt przy prognozach na poziomie 50,1 i poprzedniej wartości 48,8 pkt. Wydaje się, że życzenie o wychodzeniu z kryzysu zaczyna się urealniać aczkolwiek na pewno będzie to bardzo długi proces. Po publikacji euro osłabiło się względem dolara.

Wczoraj poznaliśmy także decyzje w sprawie stóp procentowych w Wlk. Brytanii oraz strefie euro. W obu przypadkach główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 0,5%. O 14:30 rozpoczęła się konferencja po posiedzeniu EBC. Mario Draghi zadeklarował, że EBC ma zamiar utrzymać niskie stopy procentowej przez dłuższy okres. Jak to zwykle bywa po przemówieniu prezesa EBC mogliśmy obserwować dość silne wahania na eurodolarze z przewagą dla dolara.

W najbliższym czasie nie będzie także żadnych zmian w przypadku głównej stopy procentowej w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła zakończenie cyklu obniżek. Główna stopa procentowa jest obecnie najniższa w historii i wynosi 2,5%.

Reklama

Bardzo dobre dane zza oceanu. Znacząco spadła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (do poziomu 326 tys). Bardzo dobrze również wypadł odczyt Indeksu PMI dla przemysłu. Wskaźnik wzrósł do 53,7 pkt. i był lepszy od konsensusu oraz poprzedniej wartości. Równie dobrze wyglądał odczyt Indeksu ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego. ISM wzrósł do 55,4 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 52. Dobre dane wsparły notowania amerykańskiej waluty. Euro po chwilowym odreagowaniu ponownie zaczęło się osłabiać względem dolara a złoty tracił na wartości do EUR, CHF oraz USD.

Dziś znacznie spokojniej w kalendarzu makroekonomicznym. O 11:00 poznamy poziom inflacji producenckiej dla strefy euro. Inwestorzy oczekują inflacji PPI r/r na poziomie 0,3%. Po południu napłyną jeszcze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 10.05.2013 do 02.08.2013

Od ponad dwóch tygodni na parze EUR/PLN mogliśmy obserwować trend umacniający złotego. Po ostatniej korekcie kurs wrócił na wyższe poziomy i znajduje się w centrum szerokiego kanału o delikatnym nachyleniu spadkowym. Oporem dla wzrostu EUR/PLN jest zniesienie Fibonacciego 61,8%, czyli poziom 4,2650. W przypadku ruchu w dół, wsparciem jest poziom 4,1900, gdzie przebiega dolne ograniczenie wyrysowanego kanału.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 20.05.2013 do 02.08.2013

Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki i porusza się w trendzie spadkowym. Wczoraj kurs testował linię oporu na poziomie 3,4500 (linia łącząca maksima ostatnich tygodni) ale nie doszło do wybicia. Dla ruchu w dół wsparciem jest poziom 3,4050, czyli linia łącząca minima ostatnich miesięcy

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 10.05.2013 do 02.08.2013

Kurs USD/PLN od 3 tygodni poruszał się dość dynamicznie w dół i dotarł do poziomu 3,1700. Pod koniec miesiąca rozpoczął się ruch korekcyjny i złoty stracił 5,5 grosza względem USD. Obecnie można mówić o trendzie bocznym w przedziale 3,17-3,23. Najbliższy opór i wsparcie techniczne to właśnie ograniczenia tego trendu.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 06.05.2013 do 02.08.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w okolicach dolnego ograniczenia trójkąta spadkowego. Wsparciem jest poziom 4,8470 natomiast opór umiejscowiony jest w okolicach 4,87.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
Wykres EUR/PLN / Media
ikona lupy />
Wykles USD/PLN / Media
ikona lupy />
Wykres CHF/PLN / Media
ikona lupy />
Wykres GDP/PLN / Media