Zgodnie z decyzjami Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dotyczącymi ustalenia korekty rocznej kosztów osieroconych oraz korekty rocznej kosztów powstałych w jednostkach opalanych gazem ziemnym (Rekompensat KDT) za 2012 rok należnych niektórym wytwórcom z Grupy Kapitałowej PGE Polskiej Grupy Energetycznej na podstawie ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (Ustawa KDT) wytwórcy z GK PGE otrzymają zwrot do Zarządcy Rozliczeń ok. 177 mln zł, podała spółka w komunikacie. Decyzje prezesa URE nie będą miały znaczenia dla raportowanych przychodów i zysku GK PGE.

„Zgodnie z decyzjami Prezesa URE:

1. wysokość korekty rocznej kosztów osieroconych powstałych w jednostkach wytwórczych: Elektrownia Turów i Elektrociepłownia Rzeszów za 2012 r. oraz Elektrownia Opole za okres od 13.03.2012 r.-31.12.2012 r. wynosi ok.: (+)167 mln PLN. PGE uważa tę kwotę za bezsporną.

2. wysokość korekty rocznej kosztów osieroconych powstałych w jednostce wytwórczej: Elektrownia Opole za okres od 01.01.2012 - 12.03.2012 r. wynosi ok.: (-)1 mln PLN. PGE uważa tę kwotę za bezsporną.

Reklama

3. wysokość korekty dotyczącej kosztów zużycia odebranego gazu ziemnego i nieodebranego gazu ziemnego w jednostce wytwórczej: Elektrociepłownia Rzeszów wynosi ok. (+)11 mln PLN. Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zamierza złożyć odwołanie od decyzji Prezesa URE w tym zakresie" – czytamy w komunikacie.

Wymienione decyzje Prezesa URE nie będą miały znaczenia dla raportowanych przychodów i zysku GK PGE, podkreślono również.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,56 mld zł w 2012 r.