Mniejszy deficyt oznacza automatycznie, że opublikowane w ubiegłym tygodniu wstępne dane nt. wzrostu PKB w II kwartale mogą zostać zrewidowane w górę. Tymczasem pamiętamy, że rynek dość dobrze przyjął odczyt na poziomie 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym, gdyż ten już wtedy przebił rynkowe oczekiwania. W połączeniu z ostatnimi dość dobrymi odczytami ISM, które powinny znaleźć swoje przełożenie w realnej gospodarce w nadchodzących miesiącach, otrzymujemy mocne argumenty świadczące o tym, że już we wrześniu FED zacznie redukować skalę programu QE3 (obecnie 85 mld USD miesięcznie). Niemniej zdaniem Dennisa Lockharta z oddziału FED a Atlancie (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), termin ten nie jest jednak aż tak oczywisty (bardziej realnym terminem byłby październik).

Reakcją EUR/USD był jednak wzrost i udane złamanie bariery 1,33 po południu. Mogą być to echa relatywnie dobrego odczytu nt. zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu, które poznaliśmy dzisiaj w południe. Ich dynamika w czerwcu wyniosła 3,8 proc. m/m wobec spodziewanego odbicia o 1 proc. m/m, co optymistycznie nastawia na jutrzejszy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej (szacunki 0,3 proc. m/m), ale i też podnosi znacznie w górę rynkową poprzeczkę oczekiwań.

Na wykresie EUR/USD widać, że wybicie ponad 1,33 sprawia, że oddala się koncepcja spadków poniżej 1,32 nieco oddala się w czasie. Celem na najbliższe godziny wydają się być okolice 1,3344 (szczyt ustanowiony w zeszłą środę po komunikacie FED). Jeżeli uda się je złamać to zbliżymy się do kluczowej strefy z czerwca (1,3375-1,3415). Do jej złamania konieczny byłby jednak mocny impuls – tymczasem dane z Chin zaplanowane na czwartek i piątek, mogą dać rynkom powody do niepokoju…

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama