Prace nad odwiertem są opóźnione o ok. 40 dni wobec harmonogramu.

"Umowa o podziale wpływów z wydobycia dla Bloku L, zawarta 28 sierpnia 2006 r. pomiędzy Brunei National Petroleum Company a uczestnikami Bloku L, wygasa 27 sierpnia 2013 r. Spółka uważa, że dopóki prowadzi ona aktywny program wierceń, czas II etapu prac poszukiwawczych w ramach PSA podlega automatycznemu przedłużeniu. Serinus wystąpił do PetroleumBRUNEI o formalną, pisemną zgodę na przedłużenie II etapu w celu dokończenia prowadzonego obecnie programu wierceń, w tym prac nad odwiertem Uskok Lukut-1 oraz wykonania drugiego odwiertu poszukiwawczego (Luba-1) w ramach II etapu programu wierceń. Odpowiedź PetroleumBRUNEI na prośbę o przedłużenie jest spodziewana wkrótce" – czytamy w komunikacie.

Prace wiertnicze są kontynuowane zgodnie z warunkami umowy PSA dla Bloku L. W przypadku dokonania odkrycia zapisy umowy PSA pozwalają uczestnikom Bloku L na kontynuowanie prac, w tym na dalsze rozpoznanie i eksploatację pod warunkiem, że Konsorcjum dla Bloku L spełni wszystkie wcześniejsze zobowiązania wymagane w ramach PSA dla Bloku L, podkreślono w informacji.

Średnica otworu wiertniczego odwiertu poszukiwawczego w obiekcie Uskok Lukut-1 w Bloku L w Brunei przekroczyła już 6" przy długości otworu wiertniczego (MD) wynoszącej 1.880 metrów, po tym jak na poziomie 1.716 metrów MD zainstalowano kolumnę rur traconych o średnicy 7". Odwiert napotkał w formacji ciśnienie znacznie przewyższające zakładane, co wymusiło zastosowanie kolumny rur traconych o średnicy 7" wcześniej niż to planowano.

Reklama

Zanim zainstalowano kolumnę rur traconych o średnicy 7", odwiert przeciął 2,5 m warstwę piaskowca na poziomie 1.723 m MD. W oparciu o pomiary przeprowadzone w czasie odwiertu i wyniki profilowania gamma/obrazowania elektrooporowego oraz pozytywne wskazania obecności ropy w zwiercinach, przypuszcza się, że piaskowiec zawiera węglowodory. Dalsze decyzje dotyczące oceny tej strefy zostaną podjęte po zakończeniu obecnie wykonywanej sekcji otworu, której celem jest szereg głębiej występujących anomalii, wskazanych w badaniach sejsmicznych.

"Ponieważ w trakcie wierceń natrafiono na twardy pokład geologiczny w sekcji otworu wiertniczego o średnicy 13,3/8" oraz na podwyższone ciśnienie w sekcji otworu o średnicy 8", to obecnie prace nad odwiertem są opóźnione w stosunku do harmonogramu o około 40 dni" - zaznaczono również.

Serinus ma 90-proc. udział w Bloku L poprzez spółką zależną (pośrednio, 100 proc. udziałów) Kulczyk Oil Brunei Limited, posiadającą 40 proc. udziałów w Bloku L, oraz poprzez spółkę zależną (pośrednio, 100 proc. udziałów, operator) AED SEA, która posiada 50 proc. udział w Bloku. Pozostałe 10% udziałów jest własnością niepublicznej spółki z Brunei, która współpracuje z Serinus na warunkach rynkowych.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.