To powyżej rynkowych oczekiwań na poziomie 54 pkt. W górę poszedł subindeks nowych zamówień – do 63,2 pkt. z 58,3 pkt., ale już ważniejszy z punktu widzenia najbliższych dni subindeks zatrudnienia spadł do 53,3 pkt. z 54,4 pkt. To może ograniczyć pierwszą reakcję rynku na tą publikację, którą było umocnienie dolara względem głównych walut – EUR/USD spadł do 1,3143, a USD/JPY wzrósł do 99,81.

Niemniej amerykańską walutę teoretycznie mogą wspierać słowa prezydenta Baracka Obama, który stwierdził, że jest przekonany o pozytywnej decyzji Kongresu ws. Syrii. To oczywiście element politycznej gry, która będzie się toczyć do 9 września, kiedy to Kongres zbierze się po wakacyjnej przerwie i być może podejmie kluczową decyzję. Widać, że presja Białego Domu jest silna i teoretycznie kongresmeni nie mają innego wyjścia, jak zgodzić się na interwencję – chociaż być może obwarują ją pewnymi warunkami, które mogą sprawić, że w ostatecznym rachunku nie będzie ona zbyt skuteczna. Dla rynków finansowych ważne jest to, na ile 1-2 dniowa akcja nalotów na syryjskie bazy została już wyceniona. Dzisiejsza reakcja na plotki, jakie pojawiły się przed południem – testowe wystrzelenie rakiet mające na celu sprawdzenie mechanizmów izraelskiej obrony – może wskazywać, że proces ten właśnie się odbywa… Tym samym ostatecznie rynek może zareagować wg. reguły kupuj plotki, sprzedaj fakty.

Na wykresie EUR/USD widać, że notowania nie zdołały sforsować obszaru 1,3185-1,3200, który dałby szanse na większe odreagowanie i wybiliśmy się na nowe minima (1,3143). To teoretycznie otwiera drogę w okolice 1,31, gdzie znajduje się 50 proc. zniesienie fali wzrostów z okresu lipiec-sierpień b.r. W kalendarzu na najbliższe kilkadziesiąt godzin, kluczowy wpływ na notowania EUR/USD będą mieć jutrzejsze dane ze strefy euro – ostateczne odczyty indeksów PMI dla usług za sierpień (do godz. 10:00), a także końcowe dane nt. PKB za II kwartał i lipcowe dane nt. sprzedaży detalicznej (w tym ostatnim przypadku nie można wykluczyć pozytywnej niespodzianki – szacunki rynku to 0,4 proc. m/m). Kolejną ważną pozycją kalendarza w środę, będzie publikacja danych nt. bilansu handlowego USA za lipiec. Po bardzo dobrym odczycie w czerwcu, kiedy to deficyt obniżył się do 34,2 mld USD, teraz spodziewane jest jego zwiększenie do 38,5 mld USD.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.