Maciej Szpunar, do niedawna wiceminister spraw zagranicznych, zostanie wkrótce rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego kadencja potrwa sześć lat z możliwością ponownego powołania. Polska stanie się tym samym szóstym krajem unijnym, który od teraz będzie miał swojego stałego rzecznika w TSUE. To kolejny element wyrównywania dysproporcji w liczbie polskich urzędników w strukturach UE po naszej akcesji do Wspólnoty.
Formalne głosowanie nad kandydaturą Macieja Szpunara zaplanowano w Brukseli na koniec września. Wynik tego głosowania nie powinien być jednak zaskoczeniem, państwa członkowskie UE zawczasu uzgadniają bowiem kandydatury osób, które zamierzają mianować w poczet najwyższych urzędników TSUE. Do tej pory wśród rzeczników generalnych zasiadało pięciu przedstawicieli największych państw UE, dysponujących stałym miejscem, i trzech dobieranych z reszty mniejszych państw Unii (obecnie z Belgii, Finlandii i Szwecji). Po 2015 roku rzeczników rotacyjnych będzie pięciu.
Były wiceszef MSZ dołączy tym samym do grona najważniejszych przedstawicieli trybunału. Dotychczas ośmiu, od chwili oficjalnego powołania naszego prawnika dziewięciu, a po 2015 roku – dwunastu rzeczników generalnych wspomaga sędziów TSUE. Zadaniem rzeczników jest przedstawianie opinii w sprawach wniesionych do trybunału. Ich opinie nie są wiążące dla sędziów, ale zazwyczaj są brane pod uwagę. Wśród sędziów z kolei, wywodzących się ze wszystkich państw UE, zasiada m.in. prof. Marek Safjan, były prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Prezesem TSUE jest były szef greckiego MSW Wasilios Skuris.
Reklama
Maciej Szpunar do kwietnia 2013 roku przez pięć lat był wiceministrem w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a po jego włączeniu w skład MSZ – wiceszefem dyplomacji, koordynującym m.in. proces wdrażania unijnego prawa w Polsce. Był odpowiedzialny za wydawanie opinii o zgodności projektów ustawodawczych z prawem UE, reprezentował rząd w Sejmie i Senacie w procedurze ratyfikacji umów międzynarodowych. Nadzorował też prace departamentu prawa UE, departamentu prawno-traktatowego oraz departamentu ds. postępowań przed międzynarodowymi organami ochrony praw człowieka. Pełnił funkcję pełnomocnika rządu RP w postępowaniach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiej Wspólnoty Wolnego Handlu, zrzeszającej Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.