Zarówno rynki akcji, jak i rynki obligacji, poszybowały w górę – niemiecki DAX odnotował nowy rekord wszechczasów, a kontrakty terminowe na S&P500 również wchodzą w rekordowe rejony. Dolar amerykański natomiast na początek tygodnia gwałtownie stracił na wartości po informacji, że kierownictwo Partii Demokratycznej sprzeciwiło się zamiarom Obamy, by nominować Larry’ego Summersa na kolejnego szefa Rezerwy Federalnej. Rynek zaczął przez to wierzyć, że gdyby to Yellen została nominowana, przejście pod jej rządy zapewniłoby utrzymanie się „gołębiego” charakteru polityki. Summersa zawsze uważano za opcję „jastrzębią”, przede wszystkim z powodu jego nietypowej osobowości oraz ryzyka, że może on podejmować odważniejsze decyzje, przez co ogólnie obawiano się o to, jaką trajektorię może obrać polityka po przejęciu przez niego władzy. Rynek wydaje się obecnie silnie przekonany, że nominacja przypadnie Yellen i jest pewien, że doskonale wie, czego będzie można się po niej spodziewać – tzn. utrzymania dotychczasowego kursu.

Po piątkowych słabych danych z USA (nieciekawe wstępne dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz groźne pogorszenie się wrześniowych wyników ankiety Uniwersytetu Michigan dotyczącej zaufania konsumentów) rynek jest przekonany, że Rezerwa Federalna z początku łagodnie podejdzie do ograniczania tempa skupu aktywów. Rynek wydaje się próbować przewidywać politykę Fedu aż do 2016 r., gdyż najprawdopodobniej jest przerażony tym, co działo się z amerykańską krzywą rentowności od maja bieżącego roku. Jeśli kiedykolwiek można było odnieść wrażenie, że w pełni wlicza on w cenę jakieś wydarzenie, to przykładem takiej sytuacji jest posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które odbędzie się w tym tygodniu (17-18 września). Jeśli Rezerwa postąpi zgodnie z oczekiwaniami, możemy się spodziewać niewielkiej dalszej kontynuacji trendu. Jeżeli jednak do środy dolar amerykański jeszcze bardziej osłabnie, trudno mi będzie przypomnieć sobie bardziej przekonujący układ typu „sprzedawaj plotki, kupuj fakty” w odniesieniu do wydarzenia związanego z ryzykiem. Jak zawsze, moim zdaniem jedyną drogą inwestowania w takiej sytuacji jest rynek opcji, gdyż luka na otwarciu notowań w tym tygodniu pokazuje, jak niebezpiecznie jest w tych warunkach trzymanie pozycji na rynku spot.

Początek notowań USD/JPY w weekend był gwałtowny, podobnie jak dla wszystkich par dolara. USD/JPY znajduje się obecnie niedaleko kluczowego wsparcia na poziomie chmury Ichimoku, tylko odrobinę niżej. Ale zobaczymy, co będzie nas czekać po posiedzeniu FOMC - dopiero wówczas będziemy mogli naprawdę ocenić sytuację, zwłaszcza, że nadal znajdujemy się w samym środku wielomiesięcznego zakresu wahań.

Co dalej?

Reklama

W tym tygodniu trudno przewidywać, co będzie się działo po posiedzeniu FOMC; ze strony banków centralnych mamy jednak kilka innych wydarzeń związanych z ryzykiem, które z pewnością wpłyną na notowania poszczególnych walut; są to - oprócz posiedzenia FOMC - jutrzejsza publikacja protokołu z posiedzenia Reserve Bank of Australia (w nocy czasu europejskiego) oraz publikowane w środę protokoły z posiedzeń Riksbank i Bank of England. W czwartek odbędą się posiedzenia Norges Bank i SNB. Najważniejsze dane ekonomiczne, które zobaczymy w tym tygodniu, to m.in. publikowany jutro wskaźnik CPI dla Stanów Zjednoczonych i wyniki ankiety ZEW dla Niemiec, a także dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii spodziewane także w czwartek.

Nie zapominajcie, że w niedzielę 22 września odbędą się wybory w Niemczech. Po mocnej wygranej CSU (siostrzana partia CDU) w wyborach w Bawarii, które odbyły się w ten weekend, szanse Angeli Merkel wydają się duże.

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne

• Nowa Zelandia – w III kwartale zaufanie konsumentów wg Westpac wyniosło 115,4 pkt. wobec 116,6 pkt. w II kw.
• Nowa Zelandia – wskaźnik wyników w usługach w sierpniu wyniósł 53,2 pkt. wobec 58,2 pkt. w lipcu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Norwegia – bilans handlowy w sierpniu (08:00)
• Strefa euro – CPI w sierpniu (09:00)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik US Empire Manufacturing Survey we wrześniu (12:30)
• Kanada – sprzedaż istniejących domów w sierpniu (13:00)
• Stany Zjednoczone – produkcja przemysłowa i wykorzystanie mocy produkcyjnych w sierpniu (13:15)
• Australia – publikacja protokołu z posiedzenia RBA (01:30)