Mieli do tego dwa powody. Po pierwsze odczyt wstępnych wskaźników PMI dla sektora przemysłowego okazał się niezbyt dobry. W strefie euro PMI dla przemysłu zanotował lekki spadek do poziomu 51,1 pkt. (poprzedni odczyt: 51,4 pkt.). W Niemczech ten sam wskaźnik, również lekko rozczarował( odczyt: 51,3 pkt., poprzedni odczyt: 51,8 pkt.). Nieco lepiej wygląda sytuacja w sektorze usługowym. Tutaj wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro jak i poszczególnych krajów wykazały progres w porównaniu do poprzednich odczytów. Drugim powodem osłabienia się euro mogło być wczorajsze wystąpienie prezesa EBC. Mario Draghi powiedział w dniu wczorajszym, że Bank Centralny jest gotów udzielać bankom tanich długoterminowych pożyczek oraz utrzymać stopy procentowe na obecnych poziomach, a nawet je obniżyć, jeśli zajdzie taka konieczność.

Sporo uwagi poświęcono wczoraj przemówieniom szefów FED z Dallas i Nowego Jorku. Richard Fisher z Dallas oraz William Dudley z Nowego Yorku jednogłośnie potwierdzili, iż stopniowe zmniejszanie luzowania ilościowego zostało już wcześniej określone i jeśli tylko sygnały z gospodarki USA zaczną się poprawiać scenariusz zmniejszania QE3 zostanie wprowadzony.
Dziś mamy kilka istotnych informacji w kalendarium. O godz. 10 opublikowane zostały informacje z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna spadła do poziomu 3,4 proc. w porównaniu z poprzednim odczytem 4,3 proc., lecz wynik ten jest lepszy niż zapowiadana prognoza 3,1 proc. Lekką poprawę odnotował rynek pracy. Odczyt na poziomie 13% był niewiele lepszy niż poprzedni 13,1 proc. Po tej serii danych złoty traci niewiele do EUR czy USD.

W tym samym czasie nastąpiła publikacja indeksu Instytutu Ifo z Niemiec. Odczyt wskaźnika badającego sentyment gospodarczy w Niemczech, na poziomie 107,7 pkt. okazał się nieco słabszy niż zakładała prognoza na poziomie 108,4 pkt. Pozytywny pozostaje jednak fakt, że jego tendencja pozostaje wzrostowa (poprzedni odczyt: 107,6 pkt.).
Po południu ważne dane otrzymamy z USA. O godz. 16 nastąpi publikacja Indeksu zaufania konsumentów – Conference Board.

EURUSD

Reklama

Na wykresie dziennym EURUSD znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 1,3409. Najbliższy opór wyznacza szczyt z 19-go września na poziomie 1,3567.

USDPLN

Na wykresie dziennym USDPLN znajduje się w trendzie spadkowym. Obecnie mamy korektę. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatnie minimum na poziomie 3,0617. Najbliższy opór wyznacza kijun sen na poziomie 3,1731.

AUDUSD

Na wykresie dziennym AUDUSD znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 0,9375. Najbliższy opór stanowi ostatni szczyt na poziomie 0,9528.

USDCHF

Na wykresie dziennym USDCHF znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższy opór stanowi tenkan sen na poziomie 0,9209. Najbliższe wsparcie stanowi wczorajsze minimum na poziomie 09078.