Chociaż takim krajom, jak Szwecja, Holandia czy Niemcy, trudno zarzucić, że nie są nowoczesne, to jednak nie powstały tam europejskie substytuty Facebooka, Google’a czy Amazona. To w USA zgłaszanych jest więcej patentów, w sektorze nauki pracuje więcej ludzi, a wydatki na badania są wyższe niż w UE. Polska pod tym względem wypada jeszcze gorzej. Nad tym, w jaki sposób to zmienić, dyskutowano podczas III Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
Eksperci podkreślali, że największym problemem Unii Europejskiej, w tym Polski, która implementuje na swój grunt prawo unijne, jest nadmierne przeregulowanie gospodarki, które praktycznie uniemożliwia konkurowanie jej ze światem pod względem innowacyjności. Przykład, w jaki sposób zbyt duża liczba często błędnych regulacji hamuje rozwój nowoczesnych produktów i usług, podał wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. – Prawo zamówień publicznych w zasadzie uniemożliwia stosowanie zdrowego patriotyzmu ekonomicznego i wspieranie dobrych pomysłów, bo stawia za główne kryterium wyboru oferty cenę. Zwykle więc przetarg wygrywa oferent proponujący rozwiązanie najtańsze, a nie najlepsze – stwierdził wicemarszałek. Ponadto środki z funduszy europejskich przeznaczane na badania i rozwój nie mogą być wydatkowane efektywnie.
– Prawo po prostu nie przewiduje, że przedsięwzięcie finansowane z unijnej dotacji może się nie powieść. A przecież wdrażanie rozwiązań nowych jest wysoce ryzykowne – uważa Wiesław Byczkowski.
Reklama
Z taką diagnozą zgodził się Peter Droll, dyrektor departamentu polityki innowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji w Komisji Europejskiej. – Mamy za dużo przepisów. Inna rzecz, że władze poszczególnych krajów dokładają jeszcze swoje uregulowania, które sytuację komplikują – mówił.
Eksperci zgodzili się, że bez zmiany unijnych i krajowych przepisów Polska i Unia Europejska nie będą miały szans na awans w rankingach innowacyjności. Ich zdaniem konieczne jest wzmocnienie sektora funduszy typu venture capital, inwestujących w nowe, ryzykowne przedsięwzięcia.