"Zdecydowana większość - 72 proc. - mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce. Równocześnie prawie 60 proc. respondentów akceptuje, by surowiec wydobywano w pobliżu ich miejsca zamieszkania - wynika z badań opinii społecznej zrealizowanych dla Ministerstwa Środowiska przez TNS Polska" - głosi komunikat resortu.

W przeprowadzonym badaniu przeciwnicy wydobycia stanowią 7 proc. ogółu, a pozostałe osoby nie mają na ten temat zdania, podało TNS Polska.

>>> Czytaj też: Gaz łupkowy: KE gra w trzy łupkowe karty

Z sondażu wynika, że o gazie z łupków słyszeli niemal wszyscy badani (92 proc.). Wiedzę czerpią oni najczęściej z telewizji (85 proc. ogółu badanych), w następnej kolejności z prasy (54 proc.), radia (49 proc.) i internetu (44 proc.).

Reklama

Ministerstwo podkreśla, że wyniki te okazały się zbliżone do danych uzyskanych w maju tego roku przez Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS), które zadało mieszkańcom Polski analogiczne pytanie. Wśród ogółu Polaków za wydobywaniem gazu z łupków opowiedziało się wówczas 78 proc. ankietowanych, a 7 proc. było przeciwnych.

>>> Czytaj też: Marathon Oil wycofa się z Polski w 2014 r. Chętnych na koncesje nie brakuje

Według stanu na 1 września 2013 r. w Polsce obowiązuje 105 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 35 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

Do 2 września 2013 r. koncesjonariusze wykonali 48 otworów rozpoznawczych. Do 2021 r. planowane jest wykonanie łącznie 335 otworów (113 obowiązkowych i 222 opcjonalnych).