- Na pewno, powiedzmy inaczej - bez tej zmiany, bez nowych zasad ostrożnościowych, które zapewniają, że dług publiczny obniżony dzięki temu o jakieś 130 mld zł dalej będzie utrzymywany na tym niższym, nowym poziomie - bez tych zmian szans na obniżenie podatków by nie było. I to mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością - powiedział Rostowski w wywiadzie dla radia RMF FM.

- Ja bym nie chciał mówić o obniżce podatków w ciągu następnych dwóch lat, ale jeżeli mówimy o średnim horyzoncie czasowym, to ja jednak uważam, że najważniejsze w Polsce są zachęty do pracy i tutaj kluczowy jest PIT - dodał wicepremier.

Opublikowany wczoraj projekt ustawy dotyczący zmian w systemie OFE przewiduje m.in. 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE 3 lutego 2014 r., obniżenie o połowę opłaty od składki, a także likwidację minimalnej wymaganej stopy zwrotu oraz (docelową) likwidację limitów inwestycyjnych (wraz ze wzrostem limitu inwestycji zagranicznych do 30 proc.), a także możliwość przechodzenia z ZUS do OFE i vice versa co cztery lata.

>>> Czytaj więcej: Projekt reformy OFE już gotowy. Mamy rok na podjęcie decyzji

Reklama

W 2012 r. na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przeznaczono 9,8 proc. PKB. Emerytury albo renty otrzymywało 9,0 mln osób, z tego 5,0 mln osób otrzymywało emerytury wypłacane z FUS.

>>> Polecamy: Jan Krzysztof Bielecki: Zwiększajmy jakość życia, ale nie kosztem zadłużenia (WYWIAD)