Nowe przepisy, zwalniające z podatku hurtowników, sprzedawców i sieci handlowe obowiązują od dwóch tygodni. Teraz dystrybutorzy żywności zaczynają z nich korzystać, podobnie jak producenci, którzy zostali zwolnieni z tego podatku już wcześniej.

Dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński zaznacza, że po zwolnieniu z VAT będzie się opłacało pełnowartościową żywność przekazać potrzebującym. Dotąd bardziej opłacalne było utylizowanie produktów, których ważność się kończyła.

Przedstawiciel handlowców i dystrybutorów powiedział, że prawdopodobnie nie uda się wykorzystać wszystkich nadwyżek żywnościowych, ale i tak będzie można polepszyć sytuację znacznej liczby potrzebujących. Dotąd darowizny żywnościowe wynosiły około 80 tysięcy ton rocznie, Andrzej Faliński ma nadzieję, że ta ilość w krótkim czasie podwoi się. W jego ocenie, testem nowych przepisów będzie okres przedświąteczny, kiedy są większe potrzeby wsparcia.

>>> Czytaj też: Resort chce znakować niezdrową żywność jak papierosy

Reklama

Jedna z sieci handlowych przekazała dziś ponad tonę produktów Warszawskiemu Bankowi Żywności SOS. Prezes sieci Czesław Grzesiak zaznacza, że zasady stałej współpracy na szerszą skalę są właśnie w trakcie ustaleń. Jak tłumaczy, - ważne jest identyfikowanie towarów którym kończy się okres ważności i mądre rozporządzanie nimi. Decyzja o ich przekazaniu potrzebującym musi zostać pojęta najpóźniej na 2 dni przed upływem daty ważności.

Pełnowartościowa żywność, choć z krótkim okresem przydatności, trafia do ponad 150 organizacji współpracujących z Bankiem SOS. Prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, Waldemar Wasiewicz zaznacza, że podopieczni czekają na takie wsparcie. Organizacja dużych rodzin pomaga obecnie ponad 300 innym rodzinom ,także licznym, ale w trudniejszej sytuacji materialnej.

Banki Żywności, przed którymi ogromne przedsięwzięcie zagospodarowania nowych zasobów żywności, liczą na to, że handlowcy także będą podejmować odpowiedzialność i wysiłek organizacyjny, i będą woleli produkty przekazać potrzebującym, niż je utylizować.

>>> Czytaj też: "Podziel się posiłkiem": Polacy ofiarowali 472 tony żywności