Oczekujemy, że PKB w III kwartale wzrósł o 1,4 proc., ale nasze szacunki mogą się wkrótce zmienić, po kolejnych danych za wrzesień.

Przypomnijmy, że we wrześniu dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 6,3 proc. r/r. Takich wartości trudno było się spodziewać w I połowie roku. Choć dane o przemyśle okazały się być gorsze od oczekiwań rynku (i naszych), nie zmienia to faktu, że są potwierdzeniem odbudowy koniunktury. Wzrost aktywności gospodarczej potwierdzają wszystkie istotne badania ankietowe.

Poprawa PKB wpisuje się w badania ankietowe

Szybki Monitoring NBP, dotyczący kondycji sektora przedsiębiorstw, potwierdza coraz lepsze nastroje biznesu. Ankietowane firmy odczuły poprawę koniunktury w III kwartale i oczekują kontynuacji, choć zaznaczają, że trwałe i mocne ożywienie przyjdzie w połowie 2014 r. (naszym zdaniem będzie to moment do podwyższenie stóp procentowych przez RPP). Firmy odnotowały poprawę na wszystkich badanych płaszczyznach, w tym w kategorii zmian popytu, która od kilku kwartałów byłą największym zmartwieniem. Poprawia się również saldo prognozowanego zatrudnienia, choć w ostatnim kwartale tego roku pozostanie ujemne.

Reklama

Podobne wnioski można wysnuć na podstawie badań koniunktury w przemyśle prowadzonym przez GUS. Wskaźniki nowych zamówień wzrosły do wartości odnotowanych po raz ostatni w lipcu. Subindeks bieżącej produkcji znajduje się na jednym z najwyższych poziomów od końca 2011 r.

Ostatnim ważnym badaniem jest indeks PMI dla przemysłu, który we wrześniu wzrósł do 53,6 pkt (najwyżej wartości od kwietnia 2011 r.). W przypadku zatrudnienia indeks rośnie najszybciej od sześciu lat.

Trwałe odbicie od dołka koniunktury

Szacunki ekonometryczne oparte na kilkudziesięciu zmiennych makroekonomicznych (zarówno danych twardych jak i badaniach ankietowych) wskazują na znaczą poprawę sytuacji w sferze realnej gospodarki. Syntetyczny wskaźnik aktywności gospodarczej uzyskany metodą głównych składowych wskazuje na postępujące wyjście z dołka koniunktury. Na podstawie tego wskaźnika oraz innych danych prognozujemy, że PKB w III kwartale wzrósł o 1,4 proc. r/r, choć należy zaznaczyć, że w przyszłym tygodniu szacunek ten może ulec zmianie.

Jest szansa na rewizję

Nasze szacunki dotyczące dynamiki PKB mogą być zmienione po danych o sprzedaży detalicznej. Prognozujemy, że sprzedaż w cenach nominalnych wzrosła we wrześniu o 3,9 proc. w ujęciu rocznym, natomiast dla szacunków spożycia indywidualnego, które stanowi 70 proc. PKB, istotne jest wyrażenie tej dynamiki w cenach stałych. W ostatnich miesiącach deflator cen w handlu najpierw spadł poniżej a potem wrócił w okolice zera, jednak spodziewamy się, że w najbliższym czasie deflacja w handlu dobiegnie końca. Dlatego sprzedaż w cenach stałych powinna wzrosnąć o 4,0 proc. r/r. Nie bez znaczenia będą również dane o handlu zagranicznym. Dane NBP o eksporcie i imporcie we wrześniu dopełnią obraz sytuacji gospodarczej w III kwartale.